Ekonomi

ABD ve Çin finansal istikrar tatbikatları yapacak

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, büyük bir bankanın çöküşünü yönetmeye odaklanan son simülasyonun ardından iki yeni finansal istikrar tatbikatı daha gerçekleştirmeye hazırlanıyor. ABD Hazine yetkilileri bu simülasyonların, finansal istikrar konularında işbirliğini arttırmaya yönelik devam eden çabaların bir parçası olduğunu belirttiler.

Nisan ya da Mayıs ayında yapılması planlanan tatbikatlar, doğal afetler, finans kurumlarına yönelik siber saldırılar ya da potansiyel yeni salgın hastalıklar gibi önemli dış şoklar karşısında operasyonel dayanıklılığı test etmek üzere tasarlandı. Bir başka simülasyon ise iklim değişikliği risklerinin sigorta sistemi üzerindeki etkilerini araştıracak.

Bu girişim, geçen yıl ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Çin ziyareti sırasında kurulan ABD-Çin finansal çalışma grubunun bir ürünüdür. Amaç ekonomik bağları yeniden inşa etmekti ve grup ABD Hazinesi ve Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından ortaklaşa yönetiliyor. Grubun son toplantısı Ocak ayında Pekin’de gerçekleşmişti.

Bakan Yellen’in bugün Pekin’deki merkez bankası binasında PBOC Başkanı Pan Gongsheng ile bu tatbikatları ve diğer ilgili finansal istikrar konularını görüşmesi bekleniyor.

Önceki tatbikatların spesifik sonuçları açıklanmazken, ABD’li yetkililer hem Amerikalı hem de Çinli katılımcıların finansal stres olayları sırasında koordinasyonu geliştirmek için fikirler önerdiklerinin altını çizdi. Simülasyonların belirli bir finans kurumuna odaklanmadığı vurgulandı.

Bu tatbikatlar ABD’li ve Çinli düzenleyiciler arasında açık iletişim kanallarının kurulmasına ve potansiyel sınır ötesi bulaşma alanlarının ve diğer risklerin tespit edilmesine hizmet ediyor. Tatbikatlar, geçtiğimiz Kasım ayında Industrial and Commercial Bank of China’nın (ICBC) ABD operasyonlarına yapılan ve yaklaşık 9 milyar dolarlık ABD Hazine borç piyasası işleminin aksamasına neden olan fidye yazılımı saldırısı gibi olayların ardından geldi.

ABD Hazinesi, Japonya, İngiltere ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere önemli finansal sistemlere sahip diğer ülkelerle bu tür simülasyonlar gerçekleştirme geçmişine sahiptir. Ancak bu durum ABD-Çin ilişkilerinde yeni bir gelişmeye işaret ediyor zira iki ülke arasında daha önce bu tür ortak tatbikatlar ve istişareler yapılmamıştı.

Doğrudan finansal bağlantıların nispeten küçük olmasına rağmen, ABD’li yetkililer iki ekonomi arasındaki potansiyel riskleri haritalandırmaya başlamanın çok önemli olduğunu düşünüyor. Bakan Yellen, Cuma günü Guangzhou’da gerçekleştirilen büyük banka iflas tatbikatını ABD ve Çin arasındaki ekonomik diyaloğun gelişmesinin somut bir örneği olarak değerlendirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu