Haber

ABD’li Politico dergisi: NATO’nun Türkiye’ye ihtiyacı var

Finlandiya’nın NATO üyelik süreci Türkiye tarafından tamamlanırken, İsveç’te bekleyiş devam ediyor. Finlandiya ile aynı dönemde NATO üyelik başvurusunda bulunan İsveç, izin verdiği provokasyonların bedelini ödüyor. İsveç medyasında yer alan haberlerde, ülkenin NATO üyeliğine alternatif asker arayışları gündeme geldi.

Son olarak ABD’li Politico dergisinden yeni bir analiz geldi.

TÜRKİYE’DE NATO’YA İHTİYAÇ VAR

“Türkiye nihayet Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına izin vermiş olabilir, ancak henüz İsveç’ten taviz vermiyor. Ve NATO bununla yaşamak zorunda.”Aşağıdaki ifadelerle başlayan yazıda NATO’nun Türkiye’ye ihtiyacı olduğuna değinildi.

“Anlaşmazlıklara rağmen Ankara ve Batı karşılıklı çıkar evliliğine kilitlendi” ABD merkezli gazete, Türkiye’nin askeri gücüne dikkat çektiğini söyledi. TSK’nın ittifakın en güçlü ikinci ordusu olduğunu belirten Politico, bu gücün İttifak’ın görev ve operasyonlarına aktif olarak katkıda bulunduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin jeopolitik konumuna vurgu yapan gazete Türkiye, Karadeniz’e kimlerin geçeceğini kontrol ediyor’ dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı; ‘Türkiye’nin Rus bağlantıları, onu Ukrayna ile potansiyel barış görüşmelerinde yararlı bir muhatap bile yapabilir.’

“NATO’nun Türkiye’ye ihtiyacı var” diyen Politico, ittifakın Ankara’yı kendi tarafında tutmak için “uzlaşmalar yapmaya ve anlaşmazlıkları önemsiz göstermeye” istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Eski bir üst düzey NATO yetkilisi olan Jamie Shea, diğer birçok müttefikten biridir. “Onlar tecrit edilmek istemiyorlar, kötü adam olmak istemiyorlar” derken, Türkiye buna “umursamıyor”: “Bu Türkiye’ye muazzam bir güç veriyor.”

ANKARA’NIN DENGE POLİTİKASI

Ankara’nın denge politikasına da dikkat çekilen yazıda, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşında attığı dengeli diplomasi adımları şöyle anlatıldı:

“Ülke, Rus işgalini kınadı ve Ukrayna’ya yardım sağladı, ancak Moskova’ya yaptırım uygulamayı da reddediyor.”

Politico’nun haberinde, Türkiye’nin önemini vurgulamak için Carnegie Europe’tan Sinan Ülgen’in “Türkiye, NATO’ya güvenlik yastığı sağlıyor” sözlerine de yer verdi.

bulancakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu