Ekonomi

Akbank, Sürdürülebilirlik Temalı Sendikasyon Kredisini Rekor Oranla Yeniledi

Akbank, yenilenen sendikasyon kredisiyle Türkiye ekonomisine 600 milyon dolarlık destek sağladı. 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin maliyeti SOFR+%3,50 ve Euribor+%3,25 oldu. Bankanın sürdürülebilirlik performans kriterlerini de ekleyerek gerçekleştirdiği bu sürece 18 ülkeden toplam 36 banka katıldı.

Akbank’ın tamamladığı sendikasyon kredisine ilişkin açıklama yapan Genel Müdür Kaan Gür, “Küresel ekonomideki zorluklara rağmen sendikasyon kredimizi hedefimizin üzerinde 600 milyon dolar eşdeğeri tutarla yüzde 146 oranında yeniledik. İşlemimize katılan ve destek veren tüm yatırımcılara ve muhabir bankalara teşekkür ederiz. ”

“Daha önceki sendikasyon kredilerimizde olduğu gibi bu işlemde de sürdürülebilirlik (ESG) performans kriterlerimizi yüksek seviyede tutmaya devam ediyoruz.”

Akbank’ın sendikasyon süreçlerinde sürdürülebilirlik performans kriterlerini yüksek seviyelerde tutarak ESG standartlarını takip ettiğini belirten Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, “Sendikasyon işlemlerimizle sürdürülebilirlik stratejimize olan bağlılığımızı ortaya koymaya devam ediyoruz. Önceki kredimize göre 75 baz puanlık maliyet düşüşü ve %168’lik rekor talebe rağmen sınırlı miktarda kullandığımız sendikasyon kredimizde gösterilen faiz ve katılım oranı, Akbank’ın Sürdürülebilirlik alanında lider kuruluş olduğunu bir kez daha teyit ediyor Türk bankacılık sektöründe. “Bu alanda bölümümüze öncülük ederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu