Ekonomi

Altın üst üste ikinci haftalık yükselişte

Altın, ABD Merkez Bankası’nın takip ettiği enflasyon verilerinin ekonomistlerin tahminleriyle uyumlu gelmesi, tahvil getirilerindeki düşüşün etkisi ve Fed’in dövize ilişkin baskılarının hafiflemesinin ardından haftayı üst üste ikinci kez yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. faiz oranı artışı.

Spot altın ons başına 1.940 dolar civarında seyrediyor. Bankalararası Dolar/TL kuru baz alınarak hesaplanan ons altın ve gram altın 1.665 TL’den alıcı buluyor.

Fed’in tercih ettiği temel enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE, 2020’nin sonundan bu yana üst üste en küçük artışını kaydederek, takas yatırımcılarının bu yıl başka bir artışa dair bahislerini azaltmalarına neden oldu.

10 yıllık tahvil getirileri, en son 2007’de görülen seviyelere ulaştıktan sonra düşmeye devam etti. Yüksek faiz oranları ve tahvil getirileri genellikle faizsiz altın üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

Yatırımcılar Cuma günü geç saatlerde açıklanacak olan ve Ağustos ayında daha küçük bir artış göstermesi beklenen ABD tarım istihdamı verilerini yakından takip edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu