Haber

Anayasayı delme girişimi: Kılıçdaroğlu kazansa da atama yapamıyor!

  • Haber7 – Özel

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altı Masa’ya dönmesinin ardından Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluoldu.

Altı Tablo, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu aday açıklamasının ardından yol haritasının belirlendiği 12 maddelik bir açıklama yayınladı.

BİRİNCİ ELEMANA İNANÇ: ANAYASAYI DERMEYE ÇALIŞMA!

İlk yazıda” Anayasa ve yasalara uygunluk“12 maddelik beyanname ile Anayasa’yı ve kanunları delme girişimini ortaya koymuştur.

Bildirgedeki 8. ve 12. maddelerin anayasaya aykırı olduğu belirlendi.

ANAYASAYA AYKIRI: RANDEVU YETKİSİ KİMSEYE DEVR EDİLEMEZ!

Beyannamenin 8. maddesinde ” Başkan; Seçimlerin yenilenmesi, olağanüstü hal ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameler ve genel düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalar, Millet İttifakı’nda yer alan partilerin genel başkanları ile mutabakatla karar alacak.” yer aldı.

Ancak Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı ataması ve milli güvenlik politikalarına ilişkin yetkiler KHK ile de olsa kimseye bırakılamaz.

Anayasanın 104. maddesinde ” Cumhurbaşkanı ayrıca Anayasa ve kanunlarla kendisine verilen seçme ve atama görevleri ile diğer görevleri yerine getirir ve yetkileri kullanır.Atama yetkisi “” ibaresi ile herhangi bir makam veya kişiye devredilemez.

Aynı maddeye göre” Ulusal güvenlik politikalarını belirler ve gerekli önlemleri alır.Onun sözleriyle, ulusal güvenlik politikası cumhurbaşkanı tarafından belirlenir.

Anayasanın 104. maddesinde Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerine ilişkin şu ifadeler yer almaktadır:

HEM BELEDİYE HEM CUMHURBAŞKANLIĞI YARDIMLARI YAPILAMAZ

Beyannamenin 12. maddesinde, ” İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları, Başkanın uygun göreceği tarihlerde ve tanımlanmış görevlerle Başkan Yardımcılığı görevine atanacak.” yer aldı.

Bahsi geçen 12. sayıda olduğu gibi bir kişinin hem başkan yardımcısı hem de belediye başkanı olması anayasaya aykırıdır.

Anayasa’nın 127. maddesinin 5. fıkrasına göre, Başkan yardımcılığı ve belediye başkanlığı görevlerini bir kişi yürütemez.

BELEDİYE BAŞKANLARI İSTİFA ETMELİ

Anayasanın 106. maddesinde ” Başkan Yardımcıları ve Bakanlar, milletvekili seçilme hakkı olanlarBaşkan tarafından atanır ve görevden alınır” ifadeleri yer almaktadır.

2839 sayılı Milletvekili Seçimlerine Dair Kanunun milletvekili seçilme şartlarını içeren 18. maddesinde “ Adaylık için istifa etmek gerekiyorbaşlığında yer alan birçok meslek grubu ile birlikte Devlet memuru Belediye başkanlarının da istifa etmesi gerekiyor.

ANAYASAYA UYGUN OLMAYAN RANDEVULAR İPTAL EDİLİR

Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanması durumunda bildirgenin 8. ve 12. maddelerini uygulayacak olması yeni bir krize neden olacak.

Anayasa’ya aykırı yüzlerce atama Anayasa MahkemesiVe Devlet Konseyidan döneceği tahmin ediliyor.

KAYNAK: HABER7

solhan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu