Ekonomi

Avrupa hisselerinin duraklamanın ardından 2025’te toparlanması bekleniyor

Yakın zamanda yapılan bir anket, Avrupa hisselerinin bu yıl içinde geçici bir yavaşlama yaşayabileceğini ancak iyileşen ekonomi ve beklenen faiz indirimlerinin etkisiyle 2025 yılında yeni zirvelere ulaşmasının beklendiğini gösteriyor. STOXX 600 endeksinin 2024 yılı sonunda hafif bir düşüşle 513 puana gerileyeceği ve Salı günkü kapanış rakamına göre %1,9’luk mütevazı bir düşüş göstereceği tahmin ediliyor.

İleriye dönük olarak analistler, STOXX 600’ün Haziran 2025 sonunda 537 puana yükselmesi ve o yılın kapanışında 556 puanlık rekor bir seviyeye ulaşması beklentisiyle yeniden canlanacağını öngörüyor. Euro STOXX 50 endeksinin de yılın geri kalanında sabit kalacağı ve Aralık 2025’e kadar 5.400 puana yükselerek Mart 2000’deki tarihi zirvesine yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Londra’daki EFG Asset Management’ın Küresel CIO’su Moz Afzal, yaz aylarında olası bir duraklamaya rağmen, düşen enflasyon, ekonomik büyüme ve daha az kısıtlayıcı bir para politikası ile güçlü bir 2025 için ekonomik temelin hazır olduğunu öne sürüyor.

Ankete katılan fon yöneticileri ve hisse senedi stratejistlerinin çoğunluğu, yaklaşık %73’ü, önümüzdeki üç ay içinde yerel hisse senedi piyasalarında önemli bir düzeltmenin olası olmadığını düşünüyor. STOXX 600 için yılsonu tahminleri en düşük 435 ile en yüksek 600 puan arasında bir aralık gösteriyor. Barclays’te stratejist olan Emmanuel Cau, yaklaşan faiz indirimlerinin faaliyetlere potansiyel bir destek sağlayacağını belirterek Avrupa’da “overweight” duruşunu koruyor.

Buna karşılık BofA Global Research’ten Andreas Bruckner, ABD’deki olası bir ekonomik gerilemenin etkisiyle endeksin gelecek yılın ilk yarısında 450 civarına düşebileceğini öngörüyor.

STOXX, bankacılık, kamu hizmetleri ve gayrimenkul gibi sektörlerin performansına katkıda bulunmasıyla 2024’te şu ana kadar %9’luk bir artış kaydetti. Avrupa piyasaları, daha cazip hisse senedi değerlemeleri ve çeşitlendirilmiş bir piyasa nedeniyle Wall Street’e kıyasla keskin düzeltmelere karşı daha az savunmasız kabul ediliyor. STOXX 600 şu anda S&P 500’e göre önemli bir iskonto ile işlem görmektedir.

Milano’daki Consultinvest’ten Enrico Vaccari, enflasyonun düşük kalmaya devam etmesi halinde, piyasaların beklediği faiz indirimlerinin yolunun açık olduğunu belirtiyor. Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran toplantısında borçlanma maliyetlerini rekor seviyelerden düşürmeye başlaması ve 2024 yılı için yaklaşık 65 baz puanlık indirim fiyatlaması bekleniyor.

Anket diğer Avrupa endeksleri hakkında da fikir verdi. İngiltere’de FTSE’nin 2024 yılı sonunda %1,4 düşüşle 8.300 puana gerileyeceği, ancak 2025 yılı sonunda 9.300 puana yükselerek rekor kıracağı tahmin ediliyor. Almanya’nın DAX endeksinin 2024 yılı sonunda 18.692 puana düşmesi, ardından bir sonraki yılın sonunda 20.250 puana yükselerek yeni bir zirveye ulaşması bekleniyor.

Önemli ölçüde bankalara maruz kalan İtalya’nın FTSE MIB’sinin 2024 yılı sonunda 36.498 puana kadar yükseliş eğilimini sürdürmesi ve 2025 yılında 2007 sonundan bu yana en yüksek seviye olan 38.606 puana ulaşması öngörülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu