Haber

Başkan Altay deprem şehitlerini andı

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tüm ülkeyi kasıp kavuran 6 Şubat depreminin birinci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Altay’ın mesajı şu şekilde:

“Geçen yıl Kahramanmaraş merkezli, 11 ilimizde yıkıma neden olan depremin üzerinden bir yıl geçti. Ülkemiz tarihinin en acı felaketlerinden biri olan 6 Şubat depremleri sonucu 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiş, milyonlarca insanımız bu depremlerden bizzat etkilenmiştir. Tarihimizin her döneminde olduğu gibi bu felakette de devlet-millet birliğinin özünü tüm dünyaya gösterdik. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin tüm bakanları ve tüm kurumları ilk andan itibaren teyakkuza geçti ve depremzede kardeşlerimizin yanında yer aldı. Bizler de Konya olarak hemşehrilerimizle birlikte Hataylı kardeşlerimizin yaralarını sarmak ve bu kadim kenti yeniden ayağa kaldırmak için ilk andan itibaren seferberlik ilan ettik. Tüm gücümüzle, imkanlarımızla Hataylı kardeşlerimizin yanında olduk.

Arama kurtarmadan seyyar gıda kamyonlarına, içme suyu ve kanalizasyon işlerinden seyyar sağlık araçlarına, haberleşmeden insani yardıma kadar her alanda gece gündüz çalıştık. Sanayi Odamız, Ticaret Odamız, Borsamız, Selçuklu, Meram ve Karatay belediyelerimizle birlikte 1.000 konteynerden oluşan konteyner kentlerde 4 bini aşkın vatandaşımıza geçici barınma imkanı sağladık. MÜSİAD Konya Şubesi ve Konya Sanayi Odası işbirliğiyle Narlıca’da 152 dükkandan oluşan Konya Bedestenini inşa ederek esnafa teslim ettik. Depremde yıkılan Habib-i Neccar Camisi’nin onarımını Konya Büyükşehir Belediyesi olarak üstlendik. Hatay’ın altyapısını yeniden inşa ettik. Her fırsatta Hatay’ı ziyaret etmeyi, kardeşlerimizle buluşmayı ihmal etmedik; Hatay-Konya arasında sevgi köprüleri kurduk.

Bir yılı geride bırakırken, enkazların kaldırıldığı, Hatay ve depremden etkilenen şehirlerin yeniden inşa edildiği bir dönemdeyiz. Devletimiz 300 bin konutun yapılması için büyük çaba harcıyor. Yaraların bir an önce sarılması için tüm Türkiye seferber. Bölgedeki halkımızın bir an önce güvenli konutlara taşınması, ticari ve sosyal hayata başlaması için büyük çaba sarf ediliyor. İçinde bulunduğumuz dönemde tüm şehirlerimizde depreme en üst seviyede hazırlanmak için büyük çaba sarf ediliyor. Dolayısıyla seçim arifesinde olduğumuz bu dönemde tüm belediye başkanlarımızın en önemli gündemi şehirlerini dayanıklı hale getirmek; Başta deprem ve iklim değişikliği olmak üzere tüm afetlere karşı hazırlıklı olmak mümkün olmalıdır.

Ülkemizdeki tüm vatandaşlarımızın deprem konusunda büyük hassasiyet göstermesi büyük önem taşıyor. Umarım Cenab-ı Hak bir daha ülkemizi böyle zorlu sınavlarla sınamaz. Bu düşüncelerle 6 Şubat depremi sonucu hayatını kaybeden kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun, dereceleri yüksek olsun. Bir kez daha aziz milletimize geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu