Haber

BM, gıda ve beslenme krizindeki milyonlarca çocuk için acil eylem çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler kuruluşları, benzeri görülmemiş gıda ve beslenme krizinden en çok etkilenen 30 milyondan fazla savunmasız çocuğu korumak için acil eylem çağrısında bulundu.

BM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, çatışma, iklim değişikliği, Kovid-19’un devam eden etkisi ve artan yaşam maliyetleri gibi faktörler milyonlarca çocuğun yetersiz beslenmesine neden olurken, temel sağlık, beslenme ve diğer değerli hizmetler daha az erişilebilir hale geliyor. .

Dünya çapında en çok etkilenen 15 ülkede 30 milyondan fazla çocuk yetersiz beslenmeden muzdarip ve bunların 8 milyonu yetersiz beslenmenin en ölümcül seviyesinde yaşıyor. Bu durum çocukların yaşamı, uzun vadeli sağlığı ve gelişimi için büyük güçlükleri beraberinde getirmektedir.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Beslenme Programı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), küresel bir eylem planı için davette bulundu. yetersiz beslenme nedeniyle çocukların yaşadığı sorunlar. .

Bu plan, Afganistan, Burkina Faso, Çad, Kongo, Etiyopya, Haiti, Kenya, Madagaskar, Mali, Nijer, Nijerya, Somali, Güney Sudan gibi en çok etkilenen ülkelerdeki çocukların yetersiz beslenmeyle ilgili sorunlarını önlemeyi, belirlemeyi ve önlemeyi amaçlamaktadır. , Sudan ve Yemen. Çocukların tedavi edilmesini ve tedavi edilmesini içerir.

Çok dallı bir yaklaşım benimseyen bu küresel plan, anne ve çocukların gıda, sağlık, su, sanitasyon ve sosyal koruma sistemleri aracılığıyla anneler ve çocuklar için öncelikli beslenme eylemlerini desteklemektedir.

BM kuruluşları ayrıca, bu krizin bir trajediye dönüşmesini önlemek için “kararlı ve zamanında eylem” ve BM tarafından koordine edilen daha fazla yatırım çağrısında bulundu.

araban-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu