Haber

Bosna Hersek’te Hocalı Katliamı kurbanları anıldı

26 Şubat 1992’de Azerbaycan’da Ermeniler tarafından gerçekleştirilen Hocalı Katliamı’nın kurbanları, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen konferansta anıldı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin hayatını kaybettiği katliamın 31. yıl dönümü için Azerbaycan’ın Saraybosna Büyükelçiliği tarafından konferans düzenlendi.

Büyükelçi Vilayat Guliyev burada yaptığı konuşmada Hocalı’daki katliamın 20. yüzyılın en büyük katliamlarından biri olduğunu söyledi.

Azerbaycan Milletvekili Müşfig Caferov da Bosna Hersek’teki savaş sırasında Srebrenica’da 8 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bir soykırımın yapıldığını belirterek, “Bosna Hersek ile çok benzer bir kaderimiz var.” sözünü kullandı.

Srebrenica Anneleri Derneği lideri Munira Subasic, Hocalı Katliamı’nın üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen faillerin hala cezalandırılmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Siyasi ilişkiler araştırmacısı Admir Lisica, “Hatırlamakta fayda var. Hocalı’da korkunç şeyler yaşandı. Bunun ne anlama geldiğini biz Boşnaklar ve tüm Bosna Hersek halkı çok iyi biliyoruz” dedi. söz konusu.

Hocalı Katliamı

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Azerbaycan’a karşı toprak tartışmaları yapmaya başlayan ve taarruza geçen Ermeniler, 1991 yılının son günlerinde kuşatma altına alınan ve bölgenin tek havalimanına sahip olan Hocalı’yı işgal etmek için harekete geçtiler. stratejik öneme sahiptir.

Aylarca süren saldırıların ardından 26 Şubat 1992’de Hocalı’ya giren Ermeni güçleri, 106’sı kadın, 70’i yaşlı ve 63’ü çocuk olmak üzere 613 savunmasız Azerbaycan vatandaşını katletti.

Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuş, Ermeni güçleri 1275 kişiyi esir almış, 150 kişiden halen haber alınamamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu