Haber

Cezayir’de ayrılıkçı hareket lideri hakkında müebbet hapis ve uluslararası tutuklama emri

Cezayir’de, ayrılıkçı Amaziğ-Berberi Kabail Bölgesi Kendi Kaderini Tayin Hakkı Hareketi’nin (MAK) Fransa’da yaşayan lideri Ferhat Miheni, gıyaben müebbet hapis cezasına çarptırılıp hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarıldı.

Cezayir resmi haber ajansı APS’nin haberinde, Cezayir’deki Dar el-Beyza Mahkemesinin Ferhat Miheni hakkında gıyabi müebbet hapis cezası verdiği belirtildi.

Aynı mahkemede, “terör örgütü kurmak ve yönetmek, örgütün bütünlüğünü ve birliğini tehlikeye atmak” suçlamasıyla tutuklanan hareketin çok sayıda üyesinin de yargılandığına dikkat çekilen haberde, Miheni hakkında da uluslararası tutuklama emri çıkarıldığı kaydedildi.

Cezayir Başsavcılığı daha önce, 2021’de Kabail bölgesinde genç bir Cezayirlinin öldürülmesinin gerisinde olmakla da suçlanan öteki bir davada Miheni ve MAK hareketinin birtakım üyeleri hakkında memleketler arası tutuklama buyruğu çıkartmıştı.

Kabail ya da öbür ismiyle Kabiliyye, Atlas Dağları’nın kuzeyinde, başkent Cezayir’in güneyinden Tunus sonu yakınlarındaki Annabe kentine kadar Akdeniz kıyısı boyunca içeriye yanlışsız genişleyerek uzanan Berberi (Amaziğ) asıllı kabilelerin yaşadığı bölge olarak biliniyor.

Cezayir’in Kabail bölgesinin bağımsızlığını savunan MAK hareketi, 2002’de kuruldu. Hareketinin önderi Miheni ile hareketin birçok önde gelen ismi Fransa’da yaşıyor.

MAK, Kabail bölgesi için 2010’da süreksiz bir hükümetin kurulduğunu duyururken, Cezayir hükümeti geçen mayıs ayında hareketi terör örgütü olarak ilan etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, yakın vakitte, Paris’e MAK’ın önderi Miheni’yi iade etme daveti yapmıştı lakin Fransız makamlarından şu ana kadar cevap gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu