Teknoloji

Çin’den müthiş bir bilgisayar projesi… Tıptan havacılığa her alanda kullanılacak!

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin teknoloji ve araştırma kapasitesini geliştirmeyi hedeflediğini duyurdu. “süper bilgisayar interneti”kurulmasını görüşmek üzere bir toplantı düzenledi.

Kuzeydeki liman kenti Tianjin’de düzenlenen toplantı, üniversiteler, araştırma kurumları ve ileri bilgi süreci odaklı şirketlerden uzmanları ve temsilcileri bir araya getirdi.

Süper bilgisayar interneti, kullanıcıların tarayıcı benzeri bir platform aracılığıyla birden fazla makineye erişmesine izin veren, birbirine bağlı harika bilgisayarlardan oluşan bir ağ önerisidir.

TIPTAN HAVACILIĞA HER ALANDA GENİŞLEYECEK

15 ulusal ve üniversite büyük bilgi işlem merkezinden oluşan bir küme, ağa katılmayı planlıyor ve bu, Çin’deki gelişmiş bilgi işlem merkezlerinin endüstrinin en acil sorunlarından bazılarını çözmek için birlikte çalışmasına olanak sağlayacak.

Daha iyi bilgi sürecinin faydalarının havacılık ve tıptan hava durumu araştırma ve finansa kadar pek çok alana yayılacağı öngörülmektedir.

Örneğin ilaç keşfi, olası bir hastalık veya duruma karşı kullanılmak üzere binlerce olası molekülü hızla test etme becerisini gerektirir. Üstün bilgisayarları birbirine bağlayarak, araştırmacılar her ilaç adayının etkileşimlerini daha verimli ve gerçek bir biçimde simüle edebilirler.

Veri analitiği ve yapay zekanın hızlı büyümesiyle daha da fazla bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

ENDÜSTRİ PAZARINDA BİRİNCİ OLMAK İSTİYOR

Çin Mühendislik Akademisi akademisyeni Li Guojie toplantıda yaptığı konuşmada, Çin’in süper bilgisayarlarının dünyanın en iyileri arasında yer aldığını ancak endüstriyel uygulamalarda diğer ülkelerin gerisinde kaldığını söyledi.

Bunu telafi etmek için, şirketlerin ve araştırmacıların harika bilgisayar hizmetlerine kolayca erişebilmeleri için Çin’in harika bilgisayarlardan oluşan aktif bir internet oluşturması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ulusal Üstün Bilgisayar Wuxi Merkezi Direktörü Yang Guangwen, Ocak ayında yaptığı açıklamada. “Süper bilgisayar internetinin arkasındaki fikir, çeşitli kullanıcılara güç sağlamak için farklı elektrik kaynaklarını birleştiren elektrik şebekesine benzer.”o yazdı.

Dünyanın en hızlı bilgisayar sistemlerinin değerlendirildiği ISC Yüksek Performans Konferansı’nın Ekim 2022’de yayınladığı en son “Top 500” listesinde Çin, 162 bilgisayarla “en çok sisteme sahip ülke” oldu. Listede Çin’in ardından 126 bilgisayarla ABD geldi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu