Haber

Daron Acemoğlu’nun Hafize Gaye Erkan’ın İlk Faiz Kararına Yorumu: “Hayal kırıklığına uğradım”

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyelerinden, The Narrow Corridor ve the Fall of Nations gibi değerli eserlerin yazarları, Nobel adaylarından, dünyaca ünlü Türk ekonomist Prof. Daron Acemoğlu’nu takip ediyor. Türkiye’de son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeleri daha yakından yorumlamak. Merkez Bankası’nın lider olarak yenilenmesiyle aldığı faiz kararı ve seçim sonrası siyaseti değerlendirdi.

prof. CHP’nin Türkiye’deki “İkinci Yüzyıla Çağrı” çabalarında yer alan Daron Acemoğlu, seçimler öncesi ABD’ye yaptığı ziyarette CHP lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Acemoğlu, ekonomi teorilerinde demokrasi ve adalet ve son dönemde AI (yapay zeka) konularında sık sık Türkiye’yi eleştirse de eleştirileriyle umutlu olmaya devam ediyor.

Acemoğlu, Mehmet Şimşek göreve geldiğinde katıldığı bir yayında ve Twitter paylaşımlarında, ekonomik çabaların ve Şimşek’in tek başına yeterli olmayacağını söylemişti.

Mahfi Eğilmez ve Özgür Demirtaş gibi Türkiye’nin de krizden çıkışı ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın yolu yapısal reformlardan geçiyor.

Daron Acemoğlu, faiz kararına ilişkin Twitter hesabından da yorum yaptı. İlk gönderisinde kararı “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi ve üç unsuru açıkladı.

Birincisi, beklentilerin karşılanmamasıydı.

İkincisi, yol haritası yoktu.

Üçüncüsü ve en kötüsü, cesaretin kırılması yapısal sorunlar yaratamaz.

Acemoğlu da tüm bunların sonucunda kararını açıkladı.

Doğal olarak olumsuz yorumlar da görüldü.

Ekonomistlerin ve onların takipçilerinin genel olarak olumsuz görüşü,

Acemoğlu’na değil, ifadesindeki gibi ekonomiye yönelikti.

?

?

?

?

Sizce Daron Acemoğlu bunları düşünmekte haklı mı?

Yorumlarda buluşalım.

habertefenni.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu