Haber

Depremden kurtarılan hayvanlara rehabilitasyon

DEPREM bölgesinde enkaz altından çıkarılan 76 köpek, kedi ve kuş Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, hayvanlara psikolojik destek de veriliyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkazdan çıkarılan evcil hayvanların bir kısmı, Ankara’ya yerleşen depremzedeler veya gönüllüler tarafından Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne getirildi. Burada köpek, kedi ve kuş gibi depremden etkilenen hayvanların tedavisi ücretsiz olarak yapılıyor. Yaraları tedavi edilen ve bir kısmı tedavi edilen hayvanlara da manevi pekiştirme sağlanmaktadır.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Oytun Okan Şenel, deprem bölgesinden kurtarılarak hastaneye kaldırılan hasta sayısının 76 olduğunu belirterek, “Depremden yaklaşık bir hafta sonra bu bölgeye taşınan hayvanlar hayvan hastanemize getirilmeye başlandı. Bir kısmı da doğrudan enkaz altında kaldığı için fiziki olarak zarar gördü. Şu ana kadar tedavi olup da iyileşmeyen hastamız olmadı.” ‘PSİKOLOJİK BOYUT UNUTULMAMALI’ Bu sürecin herkes için çok hassas olduğunu ifade eden Doç. Şenel, “Hayvanların ruhsal olarak süreçten çok etkilendiklerini biliyoruz. Büyük bir bilinmezlik içindeler. Tabii ki bu süreci hissediyor ve algılıyorlar. Bilinçlerinde de bu durumu yorumlayacak alt yapı var ancak bazıları sahiplerini kaybettiler.onlar da hiç ummadıkları anda evsiz kaldılar.bilmedikleri şehirlere,bilinmeyen ellerde götürüldüler.bu nedenle hastalık ve yaralarına yönelik süreç ilerletilirken işin manevi boyutunun es geçilmemesi gerekir. Bu noktada hayvan hastanemizde Davranış Kliniği Merkezimiz var.Bir sonraki adımda Davranış Kliniği Merkezli hayvanlara nasıl takviye verebiliriz,Bunu ölçmeye ve tartmaya başlayacağız.Kaplarımızı açmış bulunuyoruz. ve bu durumda mağdur olan tüm hayvanları buraya bekliyoruz.Bunun için iletişim alt yapısı oluşturduk.Öncelikle iletişim üzerinden bizimle iletişime geçip hızlı bir şekilde randevu alabilirler. Web sitemizde paylaştığımız n kanal. Doğmuş hayvanlar öncelik verdiğimiz hasta grubudur” dedi.

Sahibi depremde ölen köpeği sahiplenen üniversite öğrencisi Belit Cengiz, “Sahip olduğum köpeği alıp 1 saat orada durdum.

gudul-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu