Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hırvatistan Dışişleri Bakanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile ortak basın toplantısı düzenledi. Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendiren Fidan, “Kızıldeniz, Irak ve Suriye’de bu tür saldırıların karşılıklı konumlanması Gazze’de başlayan savaşın girdaba dönüşeceğinin habercisi demek yanıltıcı olmaz. ” dedi.

“KATLİAM’A DESTEK VERMEK BÜYÜK BİR DRAM”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle: “Gazze katliamı başlayalı 101 gün oldu. Bu tarihten bu yana maalesef çoğu kadın ve çocuk onbinlerce Filistinli katledildi. Daha büyük trajedi” bu, uluslararası toplumun gözü önünde oluyor, uluslararası toplumun bazı önde gelen isimleri Bu daha büyük bir dram çünkü bunu desteklemeye gelen aktörler de aslında bunu destekliyor.

“ARALIK AYI BARIŞ DİLİNİN YARATILMASI İÇİN YAPILMIŞTIR”

Hatırlarsınız, bu sürecin başında “Ya daha büyük bir savaş olacak ya da daha büyük bir barış” demiştik. Bazı ülkeler daha büyük bir savaşa katılmaktan çekinmedi. Ancak bizlerin ve diğer dostlarımızın yoğun çalışmaları sayesinde barış dilinin yaratılması konusunda önemli mesafeler katedildi. Bu krizin iki devletli çözümle sona ermesinin şart olduğu düşüncesi hemen hemen herkes tarafından kabul ediliyor. Bu sorunun çözüm şansının olmayacağını, hem Filistinliler hem de İsrailliler için eşit egemenlik olmadan kalıcı barış ve güvenliğin olmayacağını ilgili toplum ve çevrelere ifade ettik. Sadece İsrail’in güvenliğini ve çıkarlarını ön planda tutan yaklaşımların barış getirmeyeceğini belirttik ve artık bu görüşü inkar eden kalmadı. Sorun artık bu görüşün doğruluğu değil, nasıl uygulanacağıdır.

“SAVAŞIN VENTİLE DÖNÜŞMESİ BİR YABANCIDIR”

Gazze’deki katliam devam ederken bölgesel yayılma riskinden defalarca bahsetmiştik. Başlangıçta bunun Lübnan’dan başlayacağını bekliyorduk ama başka yerlerden de başlayacağı ortaya çıktı. Şu anda Kızıldeniz’de yaşananlar, Irak’ta yaşananlar, Suriye’de yaşananlar, bu tür saldırılar ve karşılıklı pozisyonlar Gazze’de başlayan savaş sarmalının daha da kötüye gideceğinin habercisi olduğunu görmek yanıltıcı olmasa gerek. daha büyük bir girdap.

Bu nedenle barışa yönelik çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürecek, İsrail’in gerçekleştirdiği katliamların uluslararası toplumda gerekli siyasi ve hukuki karşılığını alması için her türlü çabayı göstereceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu