Haber

Dolandırıcılar Eski Davul Kafalarını Kullanarak Sahte Eserler Satıyor

ANTALYA Valiliği Kültür Varlıkları Birimi Sorumlusu Koruma ve Restorasyon Uzmanı Cemil Karabayram, dolandırıcıların 200 liraya aldıkları eski davul derilerini işleyerek 10 sayfalık ceylan derisi İncil olarak reklamını yaparak 15-20 milyon liraya sattıklarını söyledi. ‘.

Dolandırıcılar yeni yöntemleriyle insanları mağdur etmeye devam ediyor. Tarihi yazma eserlere ilgi duyan ve bunları alıp satarak gelir elde etmeyi amaçlayanların bir kısmı, sahte belgelerle dolandırıldıklarını iddia ederek savcılığa başvuruyor. Çoğunlukla internette satılan ve milyonlarca lira ödenen ‘Tarih Belgesi’ veya ‘Gelle Deri İncil’ gibi reklamlara aldananlar, kısa sürede dolandırıldıklarını anlıyor.

Uluslararası Strateji Geliştirme Araştırma Derneği (USKAD) Genel Lideri ve Antalya Valiliği Kültürel Miras Birimi Sorumlusu, Koruma ve Onarım Uzmanı Cemil Karabayram, yeni dolandırıcılık sistemine dikkat çekti. Dolandırıcıların özellikle kullanılmış ve yıpranmış davul derilerinin peşinde olduğunu belirten Karabayram, kullanıldıktan sonra çöpe atılmak üzere olan keçi veya kuzu derisinden yapılan derinin, dolandırıcıların elinde milyonlarca lira değerinde bir dolandırıcılık aracına dönüştüğünü anlattı.

‘Yüzlerce yıllık eserlerde boya sızıntısı yok’

Karabayram dolandırıcılık tekniğini şöyle anlattı:

“Davul derisini alıp sıcak suya batırıyorlar. Kurutup üzerine gölgelik yapıyorlar. Sonra üzerine ‘Meryem Ana’ tasviri yapıyorlar. Renkli boyalarla sayfa sayfa yapıyorlar. Bir kat deri 200 lira. 1 kat deriden 10 sayfa yapıyorlar, üzerinde hattat yazıyor, avlarının peşine düşüyorlar, “Yere düşüyor ve ‘ceylan derisinden İncil’ diye satıyorlar.”

200 liraya alınan deriye toplam 1.500 lira harcandığını, dolandırılmak istenen şahsın gözünün kısa sürede boyandığını belirten Karabayram, “15 liraya alıcı arıyorlar” dedi. -20 milyon lira. Bu eserlerin sahteliğini test etmek isteyenler, bu eserlerin bir parçasını 100 derece suya koyduğunda boyanın aktığını görecekler. Bunlar yüzlerce yıllık bu türden eserler.” “Sızıntı olmayacak” dedi.

Davul derisi ve malzemeleri satan Ali Ahraz, pek çok kişinin davul derisi almak için kendisine geldiğini belirterek, “Bana gelip ‘Davul kafasına ihtiyacım var’ diyorlar. ‘Ne yapacaksın?’ “Diyorum. Boyayacaklarını söylüyorlar. Boyamanın mümkün olmadığını söylüyorum. Ben bu kişilere pek güvenmiyorum, vermediğimiz zamanlar da oluyor” dedi. Ahraz, vatandaşların derinin hangi hayvana ait olduğunu anlamalarının da oldukça zor olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu