Haber

Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta başladı

Davos Zirvesi olarak da bilinen 53. Dünya Ekonomik Forumu (WEF), İsviçre’nin Davos kentinde başladı.

WEF bu yıl “Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği” temasıyla düzenleniyor.

Forum, 50’si devlet veya hükümet lideri olan 30 ülkeden 2.700’den fazla katılımcıyı bir araya getiriyor.

Uluslararası kuruluşlar ve iş dünyasından çok sayıda temsilcinin de katılacağı forum, 20 Ocak’a kadar sürecek.

Forumun yapılacağı alana gelen davetliler ve basın mensupları kayıt olmaya başladı.

Forum kapsamında akşam saatlerinde açılış resepsiyonu düzenlenecek.

Liderlerin konuşmaları ve birçok farklı alandaki diğer oturumlar da yarın sabah prestij ile başlayacak.

DEF’in bulunduğu bölgede ve Davos kasabasının girişinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Davos’un girişinde İsviçre kolluk kuvvetleri tarafından oluşturulan kontrol noktaları, kasaba girişinde araç kuyruklarının oluşmasına neden oldu.

DEF’ten yapılan açıklamaya göre Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği (AB) Konsey Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Lideri Roberta Metsola, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, Güney Afrika Devlet Lideri Cyril Ramaphosa. , İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsviçre Konfederasyon Lideri Alain Berset, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Belçika Başbakanı Alexander de Croo, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Felix Tshisekedi, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Fas Başbakanı Aziz Ahnush, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Filipinler Cumhurbaşkanı Ferdinand Marcos, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan ve Tunus Başbakanı Bakan Necla Buden.

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, ABD Ulusal İstihbarat (DNI) Direktörü Avril Haines, ABD Çalışma Bakanı Marty Walsh, ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Kanada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zardari, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ) Başkan Fatih Birol ve iş dünyasından çok sayıda kişi de foruma katılacak isimler arasında.

Foruma ABD, Çin, Rusya gibi ülkelerin lider seviyesinde yer almayacağı ve zirveye Türkiye’den resmi bir katılımın olmayacağı dikkat çekiyor.

Güncel bahisler ve sıkıntılar forumun gündeminde olacak

Forumun bir parçası olarak ekonomiRusya-Ukrayna Savaşı, Kovid-19 salgını, teknoloji, güç, iklim değişikliği, sağlık, göç ve uluslararası kriz konularına öncelik verilecek.

“Mevcut enerji ve gıda krizlerini yeni bir enerji, iklim sistemi bağlamında ele almak”, “yatırım, ticaret ve altyapı sistemi ile ilişkili mevcut yüksek enflasyon”, “öncü teknolojilerden yararlanmak için yeni bir sistem” başlıklı oturumun ortasında. özel sektör inovasyonu ve dayanıklılığı”, “yeni bir iş ve beceri sistemi bağlamında mevcut sosyal güvenlik açıkları”, “çok kutuplu bir dünyada yeni bir diyalog ve işbirliği sistemi çerçevesinde mevcut jeopolitik riskler”.

Liderler “krizleri birlikte yönetmeye” davet edilecek

Dünyanın birçok yerinde farklı alanlarda sıkıntıların yaşandığı bir dönemde gerçekleştirilecek olan forumda, daha sürdürülebilir ve sağlam bir dünya temeli için krizleri ve koordineli eylem fırsatlarını birlikte ele almak üzere başkanlar davet edilecek.

53. WEF Hill, dünyanın karşı karşıya olduğu acil sorunların üstesinden gelmek için analitik ve kamu-özel işbirliğine odaklanacak.

DEF protestosu

DEF karşı grupları ve iklim aktivistleri dün Dünya Ekonomik Forumu’nu ve iklim değişikliğini protesto etti.

Davos’ta Postane Meydanı’nda düzenlenen protestolara çok sayıda çevreci katıldı. DEF ve iklim değişikliğine karşı farklı dillerde pankart ve pankartlar taşıyan çevreciler, bu konuda adım atmayan hükümetleri eleştirdi.

WEF’e ev sahipliği yapan İsviçre hükümetine ve örgütün ortaklarına da tepki gösteren çevreciler, Dünya Ekonomik Forumu’nu yalnızca ekonomik dalgalanmalarla örgütlendiği, iklim değişikliği ve diğer önemli konulara çözüm sunmadığı gerekçesiyle eleştiriyor.

iskenderun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu