Ekonomi

ECB’nin güvercini Lane, faiz oranlarının daha da artacağını söyledi

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB) baş ekonomisti Philip LaneECB, güçlü çekirdek enflasyon ışığında bu ayki toplantısından sonra Pazartesi günü söyledi. faizartırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

ECB’nin Frankfurt’taki yönetiminde etkili bir figür olan Lane, Dublin’de yaptığı bir konuşmada şunları söyledi: “Önemli enflasyon baskılarına ilişkin mevcut bilgiler, oranları Mart ayı toplantımızdan sonra artırmanın uygun olacağını gösteriyor.”Dedi, ancak Mart’tan sonra daha fazla sıkılaştırma boyutunda taahhütte bulunmadı.

Şerit ayrıca “Eşya kategorisindeki ivme güçlü seyrini sürdürüyor”stresli.

Şubat’ta beklentiden yüksek tüketici şişirmeu bilgisi – özellikle %5,6’ya yükseliyor Çekirdek enflasyon – geçen hafta Avro bölgesi tahvillerinde keskin bir satışı tetikledi; Yatırımcılar, ECB’nin mevduat faizini yıl sonuna kadar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %4’e çıkarabileceği ve ancak 2024’te rotayı tersine çevirmeye başlayabileceği beklentisiyle fiyatlamaya başlamışlardı.

ECB, 16 Mart’taki toplantısında üç temel faiz oranında 50 baz puanlık artışı kesin olarak değerlendiriyor. Pek çok analist, Mayıs ayındaki bir sonraki toplantısında benzer bir artış beklemeye başladı. ECB’deki tartışmasız en kıdemli “güvercin” olan Lane’in yorumları, Frankfurt’ta bu fikre çok az direnç gösteriyor.

Lane, pandemi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan çeşitli fiyat şoklarının etkilerinin gevşemesi; Ancak ana enflasyonu, ana enflasyon beklentilerinde bir değişikliğe neden olacak kadar uzun süre yüksek tutarak kademeli olarak gevşetebileceğini kabul etti.

Bununla birlikte, aynı zamanda, elektrik fiyatlarındaki değişikliklerin çekirdek enflasyon üzerindeki etkisinin artık pandemi öncesine göre daha acil göründüğünü savunarak, son birkaç ay içinde toptan elektrik fiyatlarındaki düşüşün hızlı bir şekilde düşüşlere yansıyabileceği umudunu dile getirdi. Çekirdek enflasyon.

Lane’in konuşmasının ardından euro genellikle düz kaldı; %0,1’den daha az düşüşle 1,0627 dolara geriledi. Ancak on yıllık tahvil getirileri güçlü bir şekilde düştü ve Alman pakettahvil getirisi 7 baz puan düşerek %2,58’e düştü ve İtalya BTPGetiri 11 baz puan düşerek %4,43 oldu.

Yazar: Geoffrey Smith

inebolu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu