Yaşam

Enerji Bakanından Kalıcı Yaz Saati Uygulaması!

Son 6 yıldır kış mevsiminin gelmesi ve günlerin kısalmasıyla birlikte tartışılmaya başlanan “kalıcı yaz saati uygulaması” tekrar gündeme geldi. Hatırlayan okurlarımız olacaktır; evvelce kış geldiğinde saatleri 1 saat geri alırdık. Böylece güne geç(!) başlardık. Bu da bugüne kıyasla daha fazla gün ışığını kullanmamıza müsaade verirdi. Lakin bu uygulamadan vazgeçildi ve yıllardır, evvelce “yaz saati” olarak nitelendirdiğimiz saat dilimini daima olarak kullanmaya başladık.

Siyasetçilerin tekrar gündeme getirdiği sıkıntı ile ilgili konuşan isimse Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez oldu. Kalıcı yaz saati uygulamasını savunan Bakan Dönmez, bu sistemde güneş ışığından daha fazla yararlanıldığını söyledi. Üstelik Bakan’ın açıklamalarına göre bu uygulamada depresyon, stres ve kaygı daha az oluyordu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklaması şu biçimde:

“Ülke nüfusunun daha büyük bir bölümü, gün ışığından daha fazla faydalanıyor. Ayrıca saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağı ortaya konulmuştur.”

Konuyu yine gündeme getiren ve kalıcı yaz saati uygulamasını eleştiren Milletvekili Sibel Özdemir ise pek de bu türlü düşünmüyor. Bakan Dönmez’in açıklamasını değerlendiren Sibel Özdemir, “Özellikle gelişme çağında olan çocuklar karanlıkta okula gidiyor. Çalışan kadınlar karanlıkta işe gidip karanlıkta evlerine dönüyor. Bu durum, can ve mal güvenliklerini tehlikeye atıyor.” dedi. Bu arada; Sibel Özdemir’in Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den de bir açıklama talep ettiğini fakat şu an için bir açıklama olmadığını belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu