Haber

Erdoğan’dan maden faciasına ilişkin açıklama: Araştırma sonuçlarına göre mutlaka adım atılacak

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bulunduğu Çöpler maden sahasında Salı günü saat 14.28’de Eski Değirmen mevkiinde heyelan meydana geldi. Aralık 2010’dan bu yana altın üretimi yapmaktadır. Maden sahasında 200 metre yüksekliğinde çökelmiş toprak kaydırılmıştır. 10 milyon metreküp olduğu tahmin edilen kütlenin yaklaşık 800 metre hareket ettiği belirlendi.

9 İŞÇİYİ ARAMA ÇALIŞMALARI GECE GÜNDÜZ DEVAM EDİYOR

Devasa bir dağın çöktüğü olayda, yer altında mahsur kalan 9 madenciyi kurtarmak için Erzincan Jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri bölgeye yönlendirildi. Yer altında mahsur kalan 9 işçiye ulaşma çalışmaları aralıksız devam ederken, arama kurtarma ekipleri de gün boyu ve ilerleyen saatlerde çalışmalarını sürdürüyor.

ERDOĞAN’DAN MADEN FAZLASI İLE İLGİLİ SORUYA CEVAP

Maden faciasına ilişkin soruşturmada gözaltına alınanların sayısı 8’e çıkarken, Mısır’daki temaslarını tamamlayıp evine dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçakta gazetecilerin konuyla ilgili sorularını da yanıtladı.

“Maalesef şu anda 9 vatandaşımız toprak altında”

“Erzincan’daki maden ocağındaki çökmeyle ilgili ilk andan itibaren çok yoğun bir çalışma başlatıldı. Halen devam ediyor. Adli soruşturmalar da sürüyor. Bütün bunlarla ilgili genel bir değerlendirmeniz var mı?” Soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maalesef burada da bu kadar büyük bir heyelan meydana geldi. 600’e yakın madencinin çalıştığı bu yerde ne yazık ki şu anda 9 vatandaşımız yer altında. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Valimiz de bölgedeydi. İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya, bizzat AFAD’ı arayarak “Elektrik ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da yanımızdaydı.

“İNCELEMELER SONUÇLARINA GÖRE ADIMLAR ATILACAK”

Ülkeye dönüp olay yerine gelmesinin faydalı olacağını düşündük ve kendisini hızla bölgeye gönderdik. Bugün İçişleri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız olayları yakından takip ediyor ve çalışmaların koordinasyonunu üstleniyor. Bu heyelanla ilgili teknik inceleme ve incelemeler başladı. İncelemelerin sonuçlarına göre mutlaka adım atılacaktır. “Bu aşamada önceliğimiz madencilerimize ulaşmaktır.”

BAYRAKTAR: ŞİRKETİN ZAYIF DURUMDA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da konuyla ilgili açıklama yaparak, “Konunun hukuki boyutuna çok zaman harcıyoruz. Bizi buraya getiren temel nedenlere yönelik araştırmalarımız devam ediyor ve çalışmalar devam ediyor.” Burada görevlendirdiğimiz müfettişlerin çalışmaları devam ediyor. Nerede eksiklikler, hatalar yapıldığını ortaya çıkaracağız.” “Bu işin sorumlusu kim olursa olsun adalet önüne çıkarılıp hesap vermesini sağlayacağız. Milletimiz bundan paniğe kapılmasın. Burada burada faaliyet gösteren şirketin özellikle yönetim düzeyinde zayıf olduğunu görüyoruz. Çünkü temsilcileri Söz konusu yabancı şirket hâlâ burada değil. Bu tabii ki doğal bir durum.” “Birlikte bakmamız gereken bir konu. Önümüzdeki arama kurtarma sürecini tamamladıktan sonra bu konuyu ciddi bir şekilde ele alacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu