Ekonomi

Ev sahipleri şimdi Noel zammı istiyor

Yılbaşına sayılı günler kaldı. Sözleşme süresinin dolmamasına rağmen bazı ev sahipleri maaşlara yapılan zam nedeniyle yılbaşından itibaren kira zammı istemeye başladı.

TÜFE açıklandı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüm Girişimciler Emlak Danışmanları Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Emlak Komite Başkanı Hakan Akdoğan, “Tüketici fiyat endeksi değişim oranları ( Kasım ayı TÜFE) açıklandı. Buna göre, işyerlerine yapılan yıllık kira artışı yüzde 70,36 ile rekor seviyeye ulaştı. Öte yandan 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 akşamı arasında yenilenecek kira sözleşmelerinde ise net yüzde 25 artış var. Özellikle home ofislerde işyeri olarak kullanılıyorsa kiradaki artış işyerlerinde de artış söz konusu.”

‘Yüzde 25 takip edilmiyor’

Emlak fiyatlarındaki artışlar nedeniyle birçok ilde yaşayanların kiralarını ikiye katladığını kaydeden Akdoğan, “Yüzde 25 zam sınırına uyanların sayısı çok az. Ancak zamlara rağmen yılbaşının yaklaşmasıyla ev sahiplerinden yeniden zam talepleri gelmeye başladı. Ancak zamlar yılda bir kez sözleşmenin yenilendiği ayda yapılır. Yılbaşında maaşlara yapılan zam nedeniyle zam talep etmek mümkün değil” dedi.

‘Evden çıkamıyorum’

Ev sahibinin haklı bir sebep olmaksızın kiracıyı tahliye edemeyeceğini kaydeden Akdoğan, “Kiracının kirayı ödememe, sözleşme şartlarına uymama, evi izinsiz başkasına kiralama veya başkası için kullanma gibi haklı sebepleri varsa. sözleşmede belirtilen amacın dışında veya konutta büyük bir tadilat, onarım veya yıkım olması halinde kiracı tahliye edilebilir. amacına uygun olarak kiracı tahliye edilemez.

‘Kira tespiti için dava açabilir’

Akdoğan, kiracı ile ev sahibinin ortasındaki zam sorununun dava ile çözülebileceğini belirterek, “Kiranın üzerinden 5 yıl geçti ve kira bölge ortalamasının altında ise ev sahibi’ kira tespiti davası’ ve zam talebi. Bu noktada bölgedeki kiralama fiyatları incelenir ve yeniden kira belirlenir. Ancak bu durumda kiracının haklarını koruyan bir kira bedeli belirlenir. Mahkeme ‘öz sermaye indirimi’ yapar ve yeni kiraya karar verir. Kira sözleşmesinin üzerinden 10 yıl geçtiyse ‘hiçbir gerekçe göstermeden’ tahliye etme hakkına sahiptir ancak en az 3 ay önceden yazılı bildirimde bulunulmalıdır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu