Haber

Filistin: Netanyahu, barış istemediğimizi söyleyerek dünya kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor

Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Binyamin Netanyahu’nun “Filistinlilerin barışa hazır olmadığı” tarafındaki açıklamalarıyla dünyayı yanıltmaya çalıştığını bildirdi.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne’nin konuya ilişkin açıklamaları Filistin resmi ajansı WAFA’da yayımlandı.

Ebu Rudeyne, Netanyahu’nun “Filistinlilerin barışa hazır olmadığı” istikametindeki açıklamalarının, dünya kamuoyunu yanıltmaya çalışma ve başşehri Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak rastgele bir siyasi süreçten kaçma teşebbüsü olduğunu söz etti.

Filistinlilerin eski ABD Lideri Donald Trump’ın kelamda Orta Doğu Barış Planı’na (Yüzyılın Anlaşması) göre değil uluslararası meşruiyet temelinde barış istediğini aktaran Ebu Rudeyne, Netanyahu’nun, çok sağcı Yahudi Gücü Partisi başkanı Itamar Ben-Gvir’i dahil etmeyi planladığı yeni hükümetin, ilerleyen devirde yaşanacakların bir işareti olduğunu kaydetti.

Kurulacak çok sağcı hükümetin istikrarsızlığa sebep olacağını vurgulayan Ebu Rudeyne, “Bu nedenle Netanyahu, gerçekleri çarpıtmaya çalışıyor çünkü Ben-Gvir ve Dini Siyonizm Partisi lideri Bezalel Smotrich gibileri içine alacak bir hükümetin doğuracağı sonucu biliyor.” sözlerini kullandı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunda (KAN) yayımlanan habere nazaran Netanyahu, dün, “Filistinlilerin barışla ilgilenmediğini ve İsrail’in yanı başında bir devlet istemediklerini” lisana getirmişti.

Trump’ın, Netanyahu ile 28 Ocak 2020’de Beyaz Saray’da açıkladığı sözde Orta Doğu Barış Planı’nda, işgal altındaki Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv idaresinin Filistin’e ilişkin Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi hususları yer alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu