İş

Global işgücü için dijital çalışanlar alternatif olacak

Teknolojinin iş dünyasındaki nüfuzu artıyor. İş yerlerinde robot kullanımı ağır rekabet ortamında yeni kuşak muvaffakiyet kriteri sayılıyor. Dünya genelinde birçok şirket geleceğe hazırlanırken dijital işbirlikçilerden takviye alıyor. Robot işe alım ve yerleştirme hizmeti veren Türkiye’deki ilk yeni nesil danışmanlık şirketi ise dijital çalışanlar ile iş dünyasının dinamiklerini baştan yazıyor.

Yapay zeka iş dünyasının çalışma modellerine yön verirken, Z kuşağının yeni iş arkadaşları dijital işbirlikçiler oluyor. Oracle’ın 14 ülkedeki Z jenerasyonundan gençle gerçekleştirdiği araştırmaya nazaran dijital jenerasyon yapay zekayı teknolojik gelişimin doğal bir sonucu olarak görüyor ve bu kuşak tekrarlayan işlerini kendileri yapmak yerine makinelere devrediyor. Türkiye’nin birinci robot işe alım ve yerleştirme şirketi Robot İstihdam Ajansı ise iş rollerine en uygun robot portföyü ile dijital çalışanlar sunarak iş dünyasının çalışma kültürünü yine yaratıyor.

“ROBOTLAR İNSANLARIN YERİNİ ALMAYACAK, AKSİNE İŞ YÜKÜNÜ AZALTACAK”

Ani istifa durumunda ya da boşalan takımlarda işlerin ekseriyetle öteki çalışanların üzerine kaldığını, robotlara birtakım işleri devretme emelinin insanların daha inovatif projelere ve kendi işlerine odaklanmalarını sağlamak olduğunu belirten Robot İstihdam Ajansı Kurucusu Canan Alkın, bahse dair şu değerlendirmede bulundu:

“İnsanların robot üzere çalışması mı, robotların insanların yerine çalışması mı sorusuyla çıktığımız bu seyahatte tekrarlayan işler ortasında sıkışıp kaldık. Bu insan olarak eleştirel düşünme potansiyelimizi, yaratıcılığımızı ve verimliliğimizi düşürüyor. Birebir vakitte özel ve iş hayatı ortasında istikrar kurmak zorlaşıyor. Tam da bu noktada işbirlikçi teknolojilerin, insanları üretkenliğe, inovasyona, toplumsallaşmaya yani gerçek işimizi yapmaya teşvik edeceğini düşünüyoruz. Bu durum robot teknolojilerin insanların yerini alacağı manasına gelmiyor. Bilakis işbirlikçi robotların, insanların rutin işlerini devralarak iş yükünü azaltacağına işaret ediyor. Verimlilik kuruluşlar için en değerli anahtardır. Bu kapsamda yürüttüğümüz projelerle çalışanların sıkıcı ve rutin işlerini işbirlikçi teknolojilere aktararak insanlara memnun, keyifli ve verimli bir çalışma ortamı sunacağımıza inanıyoruz.”

“TÜRKİYE’DE 3 FARKLI ROBOT TEKNOLOJİSİNİ BÜNYESİNDE BULUNDURAN TEK KURULUŞUZ”

Yeni nesil danışmanlık şirketi Robot İstihdam Ajansı hakkında bilgi veren ve robotların gelecekte iş dünyasındaki konumu hakkında konuşan Alkın, “Türkiye’nin birinci robot Headhunter’ı (Yetenek Avcısı) olarak konumlanıyoruz. Ülkemizde 3 farklı robot teknolojisini bünyesinde bulunduran diğer şirket yok, bir birincisi gerçekleştiriyoruz. Tüm dal ve departmanlarda kullanılabilen sisteme gömülü yazılım robotları, dijital çalışanlar (RPA, AI, ML, NLP ), kolaboratif robotlar ve otonom-mobil robotların firmalarla buluşmasına aracılık ediyoruz. İş dünyasını geleceğe hazırlıyoruz. Zira gelecek insanların robotlarla yarışı değil, robotların robotlarla yarışına sahne olacak. Bu yüzden insan robot grupları oluşturup, bunu en verimli biçimde kullanan şirketler rekabet avantajı sağlayarak global e-ticaretten en yüksek hissesi alacak. Birçok çalışan, gelecek devirde kendilerini dijital bir iş arkadaşıyla yan yana çalışırken bulacak. İnsan-robot iş birliği yalnızca işin geleceği değil, tıpkı vakitte günümüzün yüksek performanslı işletmelerinin yeni normu olacak. Robotlar ülkeler ortasındaki saat farklılıklarına da tahlil olacak. 39 lisanda konuşabilen ve işini sıfır kusur ile yapan dijital çalışanlar, şirketler için yurt dışındaki taleplerini süratli biçimde cevaplayabilmek ismine bir alternatif olacak” dedi.

2025’TE YAPAY ZEKA VE ROBOTİK, GÜNLÜK YAŞAMIN NEREDEYSE HER ALANINA ENTEGRE EDİLECEK

Robot kullanımının rekabette “yeni jenerasyon muvaffakiyet kriteri” olduğunu ve tıpkı insan kaynağı gibi belirgin bir fark yarattığı için yükselen değer haline geldiğinin altını çizen Alkın, “Artık daha düzgün bir gelecek için insanların ve robotların birlikte çalışması gereken yeni dünya sistemindeyiz. Küresel çapta insan kaynakları idaresi yapan büyük kurumlar, yetenek krizine karşın hala direnç gösteriyor. Ancak yeni teknolojilerden kaçmak yerine insanları robot teknolojileri ile desteklemek daha yararlı. Bu noktada şirket başkanlarının kendilerini gelişmelere açmaları ve tertibin sesini dinlemeleri gerekiyor. Bilhassa de ülkemiz için bu mevzu kritik bir ehemmiyet taşıyor. 2025 yılında bu teknolojilerin kimileri görünür, birden fazla vakit neredeyse görünmez olacak biçimde büsbütün entegre edilecektir. Üretimde robot kullanım oranı yüzde 45’e çıkacak, hasebiyle robot ve otomasyonla ilgili iş kolları çok değerli hale gelecek. Bu da bize gelişme suratına yetişmemiz için bu mevzuya daha da ehemmiyet vermemiz gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.

ROBOTİK SEKTÖRÜNÜN BÜYÜMESİ DEVAM EDECEK

Robotik sektörünün tüm tedarikçilerin karşılaştığı bir dizi temel zorluğa rağmen son iki yılda gerçek bir büyüme kaydettiğini söyleyen Alkın, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Sektörün büyümesi katlanarak artacak. Bu noktada küreseldeki yetenek açığını karşılamak için hareket eden Robot İstihdam Ajansı olarak şirketlere ekonomik, yüksek performanslı işbirlikçi teknolojiler ile aracılık ediyoruz. Böylelikle şirketler hem vakitten hem paradan tasarruf ediyor. Biz yeni kuşak bir danışmanlık şirketi olarak tüm robot teknolojilerinin tek yerden istihdam edilmesini sağlıyor, ülkemiz başta olmak üzere dijital iktisatta rekabet edebilmeleri için şirketleri geleceğe hazırlıyoruz. Tüm kesim ve departmanlarda kullanılabilen yazılım robotları ile iş dünyasına data IK kültürünü benimsetmeyi amaçlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu