Haber

Grafiti Sanatçıları Dünya Günü’nde Ölü Deniz’deki Ekolojik Krize Dikkat Çekti

Farklı ülkelerden 10 grafiti sanatçısı, her yıl kutlanan Dünya Günü ile bölgedeki ekolojik krize dikkat çekmek için Meyyit Deniz’in Kalia plajı yakınında duvar resimleri yaptı.

Söz konusu proje için Arjantin, Paraguay, Yunanistan, Portekiz, Güney Afrika, İspanya ve ABD gibi ülkelerden 10 sanatçı İsrail’e geldi. Zanaatkarlar, terk edilmiş bir askeri kışlayı sanat eserleri için büyük beton tuvallere dönüştürdüler.

SES 1 (İngilizce): CRAIG DERSHOWITZ, Düzenleyen:

“Ölü Deniz ürkütücü bir hızla kuruyor ve küçülüyor. Deniz, 15 yıl önceki ilk yolculuğumdaki durumundan birkaç metre uzaklaştı. Küçüldü ve suyu azaldı. Artık eskisi gibi olmayacak. Bunu önümüzdeki 30-50 yılda biliyoruz. Ayrıca küçülme nedeniyle her yerde obruklar oluştu. Buradaki durum hem insanlar hem de çevre ve topluluklar için kesinlikle tehlikeli.”

SES 2 (İngilizce): OZ MONTANIA, Paraguaylı Sanatçı:

“Şimdi, bu duvar resminde de görebileceğiniz gibi, açık mavi alan 1930’ların haritasını temsil ediyor. Eskiden böyleydi. Artık öyle değil. Bir sonraki harita lacivert. Lacivert olan 1996 haritasını temsil ediyor. O da gitti. Ve yeşil, yeşil renk bugün görülen durumu temsil ediyor ve en koyu yeşil yakın geleceği temsil ediyor.”

Ölü Deniz, deniz seviyesinden yaklaşık 430 metre aşağıda olan ve kıyısı Dünya’nın en alçak karası olan aşırı tuzlu bir göldür. Ölü Deniz, su kaynaklarının içme suyu ve sulama için kullanılması ve diğer birçok faktör nedeniyle endişe verici bir oranda küçülüyor.

İstatistikler, su seviyesinin her yıl 1,1 ila 1,2 metre arasında alçaldığını, yani 1976’daki boyutunun yaklaşık yarısı kadar alçaldığını gösteriyor. Su çekildikçe, tuzlu kayaların ve çok sayıda obruktan oluşan çorak bir manzara ortaya çıktı.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Kudüs’ten bildiriyor.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu