Ekonomi

İki büyük merkez bankası faiz hamlesine hazırlanıyor

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) üyeleri bir sonraki faiz hamlesinin zamanlamasını tartışıyor.

Reuters’ın kaynaklarına göre ECB üyeleri Haziran ve Temmuz ayında art arda faiz indirimini gündeme getirirken BOJ yetkilileri negatif faizi bu ay sonu itibarıyla sonlandırmaya çok yakın. 

ECB, faiz indirimi için yaz aylarını işaret ediyor

Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre ECB’nin para politikasında karar sahibi isimlerin büyük çoğunluğu faiz indiriminin Haziran ayında başlamasını öneriyor. Diğerlerinin ise faiz indirimi için Temmuz ayının daha uygun bir tarih olduğu görüşüne sahip olduğu aktarıldı. 

Bununla birlikte ECB Başkanı Christine Lagarde da geçen haftaki  para politikası toplantısının ardından yaptığı konuşmada Haziran ayında faiz indirimine başlamaya yakın olduğuna dair sinyaller verdi. Reuters’a bilgi veren kaynaklar, ECB üyelerinin çoğunluğun Haziran ayında faizin düşürülmesi için mutabık kaldığını, ancak birkaç üyenin Nisan ayındaki toplantıda faiz indirim kararının alınmasını teklif ettiğini iletti.

Euro, geçen hafta da dolar karşısında toparlanma eğilimini devam ettirdi. EUR/USD, geçen hafta 1,098’e kadar yükseldikten sonra haftayı %1’e yakın yükselişle 1,0939’dan kapattı. 

BOJ, bu ay negatif faizden çıkacak mı?

Japonya Merkez Bankası politika yapıcılarının büyük çoğunluğunun bu yıl yüksek ücret artışları beklentisi çerçevesinde negatif faiz oranlarının bu ay itibarıyla sonlandırılması fikrini savunduğu aktarıldı. 

Reuters’ın haberine göre negatif faiz oranlarının sona ermesinin ardından merkez bankasının tahvil getirisi kontrolü ve riskli varlık alımlarından oluşan devasa teşvik programını da düzenlemesinin muhtemel olduğu belirtildi. 

Japonya’da negatif faiz devrinin sona ermesine yönelik beklentiler artarken USD/JPY paritesi de geçen hafta dolardaki zayıflıktan yararlandı ve %2 geri çekilmeyle 147 seviyesine kadar geriledi. Yeni hafta başlangıcında da yenin güçlü kalmaya devam ettiği görülürken Asya işlem saatlerinde USD/JPY’ın 146 seviyesine doğru hareket ettiği görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu