Haber

İran Dışişleri Bakanı: İranlı muhaliflerin silahsızlandırılması anlaşmasıyla ilişkilerdeki kara leke ortadan kalkacak

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Bağdat yönetimiyle Irak’taki İranlı muhaliflerin silahsızlandırılması konusunda varılan anlaşmanın hayata geçmesiyle ilişkilerdeki “kara lekenin” ortadan kalkacağını söyledi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Abdullahian, resmi temasları kapsamında Tahran’a giden Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Abdullahiyan, “Sayın (Fuad) Hüseyin, terör gruplarının ortadan kaldırılması ve silahsızlandırılması çalışmaları hakkında bilgi verdi. Irak, önümüzdeki günlerde güvenlik anlaşmasının maddelerini eksiksiz olarak uygulayacaktır.” söz konusu.

Teröristlere fırsat verilmesinin İran, Irak ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) güvenliğine zarar vereceğini belirten Abdullahiyan, “Mevcut güvenlik anlaşması çerçevesinde Irak ve İran ilişkilerindeki bu kara lekenin silinmesi gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Abdullahiyan, ikili konuların yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların da ele alındığını vurguladı.

“Tehdit araçlarından vazgeçmeliyiz”

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, konuşmasında terör gruplarını iki ülke sınırlarından temizlemekte kararlı olduklarını belirtti.

Hüseyin, “İran sınırına yakın terör gruplarının silahsızlandırılması ve kamplara gönderilmesi hedefi doğrultusunda çalışıyoruz.” dedi. dedi.

Bağdat yönetimi ile IKBY’nin bu konuda iş birliği yaptığını belirten Hüseyin, ortaya çıkacak sorunların müzakere yoluyla çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Hüseyin, “Tehdit araçlarından vazgeçip diyalog ve müzakereye devam etmeliyiz. Anlaşmaya bağlı olduğumuzu beyan ettiğimiz bu durumda beklentimiz, iki ülke arasında şiddet dilinin olmayacağı yönündedir.” değerlendirmesini yaptı.

İran, Irak’la imzalanan güvenlik anlaşması uyarınca, Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren İran karşıtı örgütlerin 19 Eylül’e kadar Bağdat yönetimi tarafından silahsızlandırılmasını talep ediyor.

Tahran, söz konusu anlaşmanın uygulanmaması durumunda müdahale sinyali verirken, bugün İran medyasında yer alan görüntülere göre Irak’a silah sevk edildiği iddia edildi.

haberdumlupinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu