Haber

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve UKOME: Boş-Dolu Taksi Tartışmasına Son Verme Kararı

İBB, İstanbul’daki boş-dolu taksi tartışmasına son vermek için değerli bir karar aldı. Yolcuların taksiye ulaşımını kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı aksilikleri ortadan kaldıracak Akıllı Zirve Lambası uygulaması UKOME’da onay aldı.

Ocak UKOME toplantısında İstanbul’daki boş-dolu taksi tartışmasına son verecek değerli bir öneri sundu. Buğra Gökçe, Smart Summit Lamp uygulamasının İstanbul’daki taksi mağduriyetini ortadan kaldıracak çok değerli bir uygulama olduğunu söyledi. Gökçe, “İstanbullulardan da taksilerin yolcu seçtiğine dair yoğun şikayetler alıyoruz. Yolcuların taksiye ulaşımını kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak bu sistem dünyanın bütün önemli şehirlerinde uygulanmaktadır.

Öneri, yapılan değerlendirmelerin ardından UKOME üyelerinin çoğunluğu tarafından kabul edildi. 3 ay içerisinde hayata geçecek olan sistemde sürücülerin korunması için panik butonu da bulunacak.

FULL / BOŞ / RZV / SOS YAZACAK

Taksimetre ile iletişim halinde olacak sistemde yolculuk başlar başlamaz zirve lambasında “DOLU” ibaresi yanacak. Gezi bitimine kadar dış müdahale ile gezi bitimine kadar değişiklik yapılmayacaktır. Gezi sonunda zirve lambasında “BOS” ibaresi yer alacaktır. Taksici davetine icabet ettiği yolcuyu almaya giderken akıllı zirve lambası “RZV” şeklinde değiştirilecek. Sürücü panik düğmesine basarsa, taksinin kolluk kuvvetleri tarafından görülebilmesi için zirve lambasında SOS adı görünecektir.

İfadelerin farklı aydınlatma renkleri olacaktır. TAKSİ-Sarı, TAM-Kırmızı, BOS-Yeşil, RZV-Kırmızı ve SOS-Kırmızı renklerde olacak. Akıllı zirve ışıkları, taksinin önünden ve arkasından görülebilecek ve gün ışığında bile görülebilecek, çift taraflı ekran ile dış parazitlere karşı korunacak.

HIRSIZLIK İŞLEYEN SÜRÜCÜ OLAMAZ

Yine İBB’nin gündeme getirdiği teklifle hırsızlık kabahatini işleyen kişiler toplu taşıma şoförlüğü yapamayacak. Oy birliği ile; İBB, hırsızlık, nitelikli hırsızlık, gece hırsızlık, dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık, kara parada sahtecilik yapan şahıslara artık toplu ulaşım aracı kullanım belgesi vermeyecek.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, daha önce taciz ve şiddet içeren kabahatler işleyenlere toplu taşıma kullanma belgesi verildiğini hatırlatarak, “İstanbullulardan gelen talep üzerine hırsızlık ve hırsızlıkla ilgili suçları ekledik. Söz konusu suçu işleyenler; Taksi, minibüs, servis gibi toplu taşıma araçları belge alamayacak” dedi.

TOPLU TAŞIMA REKLAM STANDARDI DA BELİRLENDİ

UKOME’da ayrıca ticari araçlara reklam verme ve reklam vermede uyulması gereken görgü ve esaslar için bir standart getirildi. Taksi ve taksi dolmuş tabelasını kapatmayacak, tavandaki plaka numarasını kapatmayacak şekilde yüksekliği 50 santimetreyi geçmeyen reklam panosu konulabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

dadayajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu