Haber

İstinat duvarı çöken 2 dairede risk tespit edilmedi

ANKARA’nın Mamak ilçesinde istinat duvarı inşaat nedeniyle kısmen çöken ve tedbir amaçlı boşaltılan 2 daireye tekrar giriş izni verildi. Apartman sakinleri evlerine dönmeye başlarken, binalarda herhangi bir risk görülmedi.

Fahri Korutürk Mahallesi 874 Sokak’ta dün akşam saatlerinde apartmanın yapıldığı arsaya bitişik Aşıl ve Gül Hatun apartmanlarının istinat duvarı kısmen çöktü. Bölgeye AFAD, itfaiye ve belediye ekipleri sevk edildi. Her iki binada bulunan 34 daire tedbir amaçlı boşaltıldı. Apartman sakinleri geceyi yakınlarının yanında geçirdi. Bölgede yapılan incelemeler sonucunda tahliye edilen binalarda herhangi bir risk tespit edilmedi ve daire sahiplerine evlere girebilecekleri söylendi. Bunun üzerine bina sakinleri yeniden konutlarına girmeye başladı. Kısmen çöken istinat duvarında güçlendirme çalışması yapıldı.

Vaşlı Apartmanı sakinlerinden Ümit Güler, “İdareden yetkililer incelemelerini yaptı ve bu incelemeler sonucunda oturma izni verildi” dedi. 11 yıldır aynı binada oturan Songül Aygün, “Birkaç gündür sarsıntı var. Rastgele istinat duvarı yapılmadan burada inşaata başlamalarını istemedik. ‘Yaparız’ dediler. Bildiğimiz gibi”.Akşam tam yemek yiyeceğimiz sırada komşum “Bina çöküyor” diye bağırdı. Ne zaman çıktık bilmiyoruz kaymakam ve belediye başkan yardımcısı gelip incelemeye ‘İmar değişikliği yaptık 2 bina arasındaki istinat duvarı güçlendirilip desteklenecek’ dediler ama hayırlısı olsun istiyoruz. Her ihtimale karşı istinat duvarı.” İnşaat sırasında çökme meydana geldi. Gruplar, yapılan incelemenin ardından konutlara giriş izni verdi; ancak dün geceyi oğlumun evinde geçirdim. Her iki bina için de yetkililerden bir an önce yardım bekliyoruz” dedi.

İnşaatın müteahhidi Yunus Koçak, “İnşaat sırasında yan binanın istinat duvarında toprak gevşedi. Doldurulan toprak üzerine güçlendirme yapılmadan istinat duvarı yapıldı. Toprak boşluktan su aldı. İstinat duvarının altında kaldı. O yüzden bu tür mağduriyetler yaşandı. Gerekli mercilerden yetkililer gelip incelemelerde bulundu. 25 kişilik ekiple hızlı bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

haber-finike.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu