Haber

İtalya Başbakanı Meloni: “Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatı hayati önem taşıyor”

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatının hayati önem taşıdığını belirterek, tahıl anlaşmasının devam etmesi için uluslararası toplumun çabalarını desteklediklerini bildirdi.

Meloni, Endonezya’nın Bali Adası’nda yapılan G20 Liderler Zirvesi’nin besin, güç ve güvenlik bahisli oturumunda konuştu.

Başbakan Meloni, “Endonezya’nın G20’de dönem başkanlığını üstlendiği sıralarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini ve bunun ekonomilerimiz üzerinde, dünya düzeni bakımından yaratacağı yıkıcı etkiyi öngörmek imkansızdı.” dedi.

Enerji fiyatlarındaki artışa karşı İtalya’nın Avrupa Birliği (AB) ile ulusal üretimi artırmak ve arz kaynaklarını çeşitlendirilmesini sağlamak için müdahalelerde bulunduğunu anlatan Meloni, “Ukrayna’daki savaş, global güç krizini ağırlaştırdı. Ancak nihayetinde milenyumun başından bu yana güç siyasetlerinde ve üretici ile tüketici ülkeler ortasındaki bağlarda yapılan pek çok yanılgıyı da belirginleştirdi.” diye konuştu.

Meloni, güç krizinin, dünyayı daha sürdürülebilir hale getirme konusunda, spekülatörlerin daha az tesire sahip olduğu ve tedarikçi ülkelerin enerjiyi başka ülkelere karşı bir silah olarak kullanma durumunun daha az olduğu istikrarlı bir pazar inşa etme fırsatı da sunabileceğini kaydetti.

Gıda konusunun ana öncelikleri olması gerektiğini vurgulayan Başbakan Meloni, İtalya olarak besin gereksinimini karşılamak için ithalata bağlı olan Kuzey Afrika’ya dair güçlü endişeler taşıdıklarını ifade etti.

Meloni, Ukrayna’daki tahılın dünya pazarlarına ulaşmasını sağlayan tahıl mutabakatına da değinerek, “Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatı hayati önem taşıyor. İtalya da Boğaz’dan buğday geçişinin devam etmesi için uluslararası toplumun çabalarını destekliyor.” tabirlerini kullandı.

İtalya Başbakanı, ayrıyeten G20’yi önemsedikleri için bugün burada olduklarını, bu forumun global problemlerde oynadığı rolün değerinin farkında olduklarını lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu