Haber

Karadağ’da Filistin’e Destek Gösterisi

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanda Hamas’ın üst düzey bir askeri yetkilisini öldürdüğünü duyurdu.

İsrail ordusu ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şebak) tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Hamas’ın roket ve topçu sistemi komutan yardımcısı ve merkez bölgedeki roket atışlarının yönetilmesinden sorumlu Muhammed Katamiş’in öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Katamiş’in “Hamas’ın Gazze ile savaşın her aşamasında İsrail’e roket atmayı planlamasında ve uygulamasında önemli bir unsur olduğu” belirtildi.

Katamiş’in öldüğü iddiasına ilişkin Hamas’tan herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail, Gazze’ye yönelik yoğun bombardımanını 16’ncı gününde de sürdürüyor.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail tarafına binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 22 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu