Haber

Kestane ormanlarına salınan yırtıcı böcekler

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Simav İşletme Müdürlüğü laboratuvarında orman zararlılarına karşı yetiştirilen yırtıcı böcekler, kestane mazı arısıyla mücadele için kestane ormanlarına bırakıldı.

Kestane ormanlarına zarar veren Kestane Gal Arısı ile mücadele için Simav Orman Müdürlüğü Aksaz Orman İşletme Müdürlüğü laboratuvarlarında üretilen faydalı yırtıcı Torymus Sinensis, Kütahya Orman Bölge Müdürü Erdal Dingil’in katılımıyla doğaya salındı. Saha programına Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Arpacı, Simav Orman İşletme Müdürü Necmi Topal, Yeniköy Muhtarı Mehmet Ümit, İşletme Müdür Yardımcısı, Orman İşletme Amirleri ve personel de katıldı.

Simav Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde kurulan Biyolojik Çaba Laboratuvarı’ndaki çalışmaların 2 yıldır yavaş ve başarılı bir şekilde devam ettiğini belirten Bölge Müdürü Erdal Dingil, üretilen yırtıcı hayvanların doğaya salındığını ve bu türlerle mücadele ettiklerini söyledi. doğadaki kestane verimini önemli ölçüde azaltan safra arısı ile aynı zamanda orman köylüleri için değerli bir gelir kaynağı olduğunu belirtti. Odun dışı değerli bir orman ürünü olan kestane veriminin yeniden artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Simav Yeniköy kestane ormanlarına salınan “Torymus Sinensis” adlı yırtıcı böcek ile kestane mazı zararlısının üremesinin önlenmesi ve biyolojik yollarla zamanla verdiği zararın en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. – KÜTAHYA

gelendostajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu