Haber

“Kış Tatbikatı-2023” kapsamında helikopter destekli hava operasyonu gerçekleştirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı “Kış Tatbikatı-2023” kapsamında havadan sızma operasyonu gerçekleştirildi.

Tatbikat alanına götürülen basın mensuplarına, alanda konuşlandırılan birimlerin çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Tatbikatta, ASELSAN tarafından geliştirilen, atış komutları kolayca hesaplanabilen “Atış Yönetim Bilgi Sistemleri” ile hedefler isabetli bir şekilde vuruldu ve zırhlı tanksavar aracı ile CİRİT füzesi ateşlendi.

Tatbikata katılan ülkelerin özel kuvvetlerinden oluşan ekiplerle 2 Atak taarruz helikopteri, 3 Cougar helikopteri ve 2 S-70 helikopterinin katılımıyla hava takviyeli sızma operasyonu gerçekleştirildi.

İlk olarak Atak helikopterleri belirlenen düşman hedeflerini ateş altına aldı ve bölge yabancı unsurlardan arındırıldı.

Daha sonra farklı ülkelerden özel kuvvetler ekipleri Cougar helikopterleri ile bölgeye iniş yaptı.

Ekipler düşmanın hedefini ateş altına alarak ilerlerken, Atak helikopterleri de ekiplere havadan destek vermeye devam etti.

Düşmanın amacını başarılı bir şekilde imha eden ekipler daha sonra inanç alanına giderek Cougar ve S-70 helikopterleri ile bölgeden alındı.

Bu sırada 2 Atak helikopteri tatbikatın yapıldığı alandaki vadiyi ateş altında tuttu.

Öte yandan İtalyan, Kosova ve Türk birliklerinin de aralarında bulunduğu kayak ekipleri tarama çalışması gerçekleştirdi.

17 ülkeden işçiler katılıyor

14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kars’ta Şehit Bölük Astsubay Kıdemli Başçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Sahasında 9’uncu Kolordu Komutanlığı komuta ve idaresinde düzenlenen “Kış Tatbikatı-2023″te, Almanya, Azerbaycan, Kazakistan, İngiltere “Kış Tatbikatı-2023″e de katıldı. bulunduğu 17 ülkeden personel

1758 personelin katıldığı, 43 farklı tipte 651 araç ve 23 farklı tip ve çapta 865 silahın kullanıldığı tatbikat, hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü Kars’ta devam ediyor.

haber-defne.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu