Haber

Lübnan, Suriye’ye düzenlediği saldırıda hava sahasını ihlal eden İsrail’i kınadı

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Lübnan hava sahasını kullanarak Suriye’deki Esed rejimi denetimindeki askeri havaalanını vurmasını kınadı.

Bakanlıktan gelen kınama açıklaması, Lübnan resmi ajansı NNA tarafından paylaşıldı.

Açıklamada, Lübnan Dışişleri Bakanlığı’nın, İsrail’in, Lübnan hava alanını kullanarak Suriye’nin Şuayrat Havaalanı’na bombalı atak düzenlemesini kınadığı söz edildi.

Suriye’ye yönelik saldırıları gerçekleştirmek için İsrail’e ilişkin savaş uçaklarının Lübnan hava alanını ihlal ettiğine dikkat çekilen açıklamada, bu ihlalin direkt Lübnan’daki sivil havacılığı, uluslararası güvenlik ve barışı tehdit ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Lübnan’ın tüm güvenlik bilgilerini derledikten çabucak sonra İsrail’i Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet edeceği belirtildi.

İsrail’e ait savaş uçakları, dün Humus’un güneydoğu kırsalındaki Şuayrat Askeri Havaalanı’nda art arda saldırılar düzenlemişti.

Söz konusu havaalanında rejim ordusunun yanı sıra İran Devrim Muhafızları’nın buyruğundaki terörist kümelerin ve bilhassa Lübnan Hizbullahı ögelerinin bulunduğu biliniyor.

Esed rejimi, 22, 24 ve 27 Ekim’de de İsrail güçlerinin Şam’a taarruz gerçekleştirdiğini öne sürmüştü.

İsrail, iç savaşın başladığı 2011’den bu yana Suriye’de vakit zaman İran dayanaklı kümelere ve rejime ilişkin askeri noktalara akınlar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu