Haber

Makina Mühendisleri Odası: Doğal gaz tahliyesi için havalandırmalar kapatılmamalı

Makina Mühendisleri Odası Nevşehir İl Temsilcisi Avni Duru, doğalgazın tahliyesi için pencerelerde açılan menfezlerin hayati önem taşıdığını ve bu nedenle kapatılmaması gerektiğini söyledi.

Evlerde oluşabilecek doğalgaz sızıntılarına karşı pencerelerde açılan menfezlerden bahseden Makine Mühendisleri Odası Nevşehir İl Temsilcisi Avni Duru, “Kombilerde havasını dışarıdan alıp gazı dışarıya veren cihazlardır. genellikle dış kısım tercih edilmektedir. Özellikle ev tipi kombilerde konfor sıcaklığı belirlenmeli, aşırı ısıtılmamalıdır. Oda termostatı ve “Termostatik radyatör vanası kullanılması kesinlikle gözle görülür tasarruf sağlar, sıcaklık her oda için ayrı ayrı belirlenebilir. ve o sıcaklığa göre operasyon sağlanabiliyor” dedi.

“Menfezler hayati önem taşıyor”

Daha önce yalıtımlı bina kriterleri dikkate alınırsa gerekli tasarrufun sağlanabileceğini belirten Duru, “Havalandırmaların kapatılmaması gerekiyor. Havalandırmalar hem hava girişi hem de doğalgaz tahliyesine imkan verecek şekilde tasarlanmış. Alarm sistemleri ve havalandırmalar kapatılmamalı.” kapatılabilir veya devre dışı bırakılabilir. Bu tür sorunlar nedeniyle başımıza gelmez sanırız ama oluştuğunda canlara mal olur. Göz ardı edilmemelidir. Doğalgaz havadan hafif olduğu için bir sızıntı durumunda hareket eder. yerden tavana kadar doğal gaz operatör tarafından kokulandırılır. normalde doğal gaz kokusuzdur ancak çürük sarımsak gibi bir koku yayar. kullanıcı cihazın yanında değilse ve sızıntı varsa, bu tür tahliye yerlerinden veya havalandırma deliklerinden tahliye şansı bulunmalıdır veya gaz alarm cihazları tarafından tespit edilerek uyarı yapılarak hayat kurtarılabilir.Özellikle bu tür cihazların çalışır durumda olduğundan emin olmak gerekir.Doğal gaz doğru kullanıldığında çok faydalıdır. “Verimli bir güç kaynağıdır” dedi. – NEVŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu