Ekonomi

Malezya’da Türkiye Century Investment Resepsiyonları Düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi öncülüğünde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları” dün Londra, Paris, Milano, Viyana, Pekin ve Singapur’un ardından Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı vurgusuyla dünyanın farklı noktalarında organize edilmeye devam edilen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”ndan biri daha, dün gece Malezya’da gerçekleştirildi.

“Türkiye: Dirençli Yatırım Ortağınız” temalı resepsiyonun açılış konuşmalarını Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Buyruk Salim Yüksel, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ve ülkenin en değerli altyapı ve mühendislik kümesi UEM Genel Müdürü yaptı. , Dato Mohd Izani Gani. Programa Malezya Yatırım, Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Liew Chin Tong da katıldı.

“İki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlarda da önemli potansiyel görüyoruz”

Etkinlikte konuşma yapan Malezya Büyükelçisi Buyruk Salim Yüksel yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin 100. Yıldönümünün kutlandığı bu etkinlikte tarih ve yakın ilişkilere sahip iki kardeş ülkeyi bir arada görmenin sevindirici olduğunu söyledi.

Yüksel, “Birincisini 2015 yılında imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması, son dönemde hizmet, e-ticaret ve yatırım konularını da kapsayacak şekilde genişletildi. İki ülke arasındaki ekonomik çıkarlar her yıl ivme kazanıyor. Hammadde ticaretinde özellikle helal bölümünde, “İki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlarda da değerli bir potansiyel görüyoruz. Sizi Türk ekonomisinin sunduğu eşsiz yatırım fırsatlarından yararlanmaya davet ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

“Malezyalı yatırımcıları ülkemize yatırım yapmaya davet ediyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Türkiye ile kapsamlı stratejik ortak düzeyinde ilişkileri bulunan Malezya’da Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle yatırımcı resepsiyonlarına devam ettiklerini belirtti.

Son dönemde hızlanan savunma sanayii işbirliklerinin yanı sıra Malezya merkezli firmaların enerji, finans, ulaşım, perakende, sağlık ve teknoloji girişimleri sektörlerinde Türkiye’de yatırımlar yaptığını kaydeden Dağlıoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı İstanbul Finans Merkezi’nin, Malezya’nın değerli bir merkez olduğu iştirak finansmanı alanında da yeni açılımlara vesile olacağını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Başbakanımız İbrahim’in son görüşmelerinde sıkça vurguladıkları gibi. İki ülke ilişkilerinin başta ticaret ve yatırım olmak üzere birçok alanda hızla geliştirilmesi hedeflenmektedir.Bu vizyondan ilham alarak Türk Yüzyılına girerken Malezyalı yatırımcıları ülkemize yatırım yapmaya davet ediyoruz. dünyanın en iyi 10 ekonomisinden biri.”

UEM Genel Müdürü Dato Mohd Izani Gani, Malezya Varlık Fonu Khazanah’ın İstanbul’da bölge ofisini açmayı planlarken Yatırım Ofisi ile yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ve çok önemli destekler aldıklarını kaydetti.

Gani, “Sonuç olarak 2013 yılında bölge ofisi açıldı. Yatırım Ofisi ile Khazanah arasındaki bu özel ilişkiye 2017-2018 yılları arasında Türkiye Bölge Direktörü iken bizzat şahit oldum.” değerlendirmesini yaptı.

Malezya Yatırım, Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Liew Chin Tong da Türkiye’nin 100. yılını kutladığı bu etkinliğe davet edilmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin dünyanın ilk 10, Malezya’nın ise ilk 30 ekonomi arasında yer almayı hedeflediğini kaydeden Tong, “Karşılıklı ekonomik bağların geliştirilmesinin bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Türkiye’nin özellikle savunma sanayinde ve bu alanda gösterdiği başarının farkındayım, birbirimizle yapacak çok işimiz olduğuna inanıyorum.” terimleri kullandı.

haber-karatay.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu