Teknoloji

Otomobil Fiyatlarına Gelen Zamlar Nedeniyle Trafikte 15 Yıl Öncesinin Modellerine Mahkum Olduk

Türkiye’de bilhassa son yıllarda uçuşa geçen döviz kurları ve ağır vergiler nedeniyle sıfır araba piyasasında büyük bir çöküş yaşanıyor. Son bilgiler nazaran ülkemizde trafiğe kayıtlı motorlu kara araçlarının yaş ortalamalarının yükseldiği göze çarptı.

Kaynak: Yıllara Nazaran Türkiye’de Trafiğe Kayıtlı Motorlu Kara Taşıtlarının Yaş Ortalamaları | @DrDataStats

Ülkemizde sıfır araba almak çalışanlar için artık neredeyse hayal oldu. Şimdiki fiyatlara bakıldığında 400.000 TL altında yalnızca bir model olduğu biliniyor.

Otomotiv kesiminde global olarak pandemiyle başlayan çip krizi fiyatlara tesir etmişti. Tedarik sorunları nedeniyle sıfır arabalar bir mühlet kısıtlı olarak üretildi. Fakat Türkiye özelinde bu durum çok daha farklı bir boyuta ulaştı. Döviz kurunun adeta roket süratiyle yükselmesi sonucu araba fiyatları artık yanına yaklaşılamayacak düzeylere ulaştı. Tabi bu da direkt olarak ülkemiz yollarındaki araçların sayısını ve yaşlarını etkiledi.

Türkiye yollarındaki motorlu kara taşıtları için paylaşılan raporda araçların ortalama 15-16 yaşlarında olduğu görülüyor.

Otomobil fiyatlarındaki artış halkı resmen ikinci ele mahkum etti. Hatta pandemide yeni araba gelmediği için ikinci el araba fiyatları sıfır fiyatlarını bile aşmıştı. Yeni yeni otomotiv bölümünde kimi sorunlar aşılırken Türkiye pazarında fiyatlar her ay zamlanmaya devam ediyor.

Türkiye’deki arabalar ortalama 13,6 yaşında

Motosikletler 13,7 yaşında

Otobüsler 14,8 yaşında

Minibüsler 15,0 yaşında

Kamyonlar 17,6 yaşında

Traktörler 24,3 yaşında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu