Haber

Rusya’dan ‘tahıl anlaşması’ açıklaması: Türkiye ve Ukrayna itiraz etmedi

Rusya, Ukrayna ile savaşın başlamasının ardından Birleşmiş Milletler (BM) ile Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan ve 18 Mart’ta ikinci kez uzatılan ‘tahıl koridoru anlaşması’ hakkında açıklama yaptı.

Sputnik’e konuşan Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, Ukrayna veya Türkiye’nin tahıl anlaşmasının 120 gün yerine 60 gün uzatılmasına karşı olduklarına dair herhangi bir beyanda bulunmadıklarını söyledi. iki taraf da anlaşmanın 60 gün uzatılmasına karşıydı, bunu bize yazılı olarak söylemeleri gerekirdi ve anlaşma sona erecekti. Ama öyle olmadı” dedi.

‘SÖZLEŞMENİN NE KADAR UZATILACAĞI BİZE KALDI’

Dmitriy Polyanskiy, “Sözleşmenin 60 gün uzatılmasına karşı olduklarını bize bildirmedikleri için 60 gün uzatıldı” dedi. Sözleşme 120 gün uzatılmadı, hala kaldırılmadı.”

Rus diplomat, “Rus tarım ürünlerinin ihracatına yönelik abluka devam ediyor” dedi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “Rus tarım ürünlerinin ihracatına dolaylı olarak getirilen kısıtlamaları” kaldırmak için “gerçekten elinden gelen her şeyi” yaptığını gördüklerini sözlerine ekledi. yaptırım tehdidi üzerine”. Polyanskiy, “Ancak şu anda gerçek bir sonuç elde edilmiş değil. Bence yeterince sabırlıyız. Bu nedenle tahıl anlaşmasını 60 gün uzatma konusunda anlaştık. Ayrıca bu tartışmalı bir karar değil ve anlaşma metninde yer alıyor: Anlaşmanın ne kadar uzatılacağına biz karar vereceğiz” dedi.

Ne oldu?

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Ukrayna tahılının ülke limanlarını terk edememesinin ardından, Temmuz 2022’de Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan tahıl koridoru anlaşması, ilk olarak Kasım 2022’de uzatılmıştı. yeni bir uzatmaya karar verilmediği takdirde 18 Mart’ta sona erecektir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rus yetkililer, anlaşmanın uzatılması için kendi tarımsal ihracatlarının önündeki sorunların kaldırılması gerektiğinin sinyallerini verdi.

Anlaşmanın uzatılmasına yönelik müzakereler kapsamında 13 Mart’ta BM yetkilileriyle görüşen Rus heyeti, anlaşmanın 60 gün uzatılmasına itiraz etmeyeceklerini açıklamış, Ukrayna ise bu kararın ‘çelişkili’ olduğunu ifade etmişti. ‘. Rus devlet haber ajansı TASS’a konuşan ismi açıklanmayan bir Rus kaynak, taraflardan herhangi bir itiraz gelmediği takdirde anlaşmanın 18 Mart bitiminden sonra otomatik olarak uzatılacağını ve şu ana kadar taraflardan hiçbirinin çekilme sinyali vermediğini kaydetti. .

Daha önce Reuters haber ajansına konuşan Ukraynalı bir yetkili, tahıl koridoru anlaşmasının en az 120 gün uzatılabileceğinin açıkça belirtildiğini, tarafların süreyi kısaltmak istemesi halinde geçen yıl imzalanan anlaşmanın kurallarının uygulanacağını söyledi. değiştirilmesi gerektiğini belirterek, “Mutabakata harfiyen uyacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart’ta anlaşmanın uzatıldığını duyurdu. Sonrasında açıklama yapan Ukrayna tarafı anlaşmanın 120 gün uzatıldığını söylerken, Rusya 60 gün uzatıldığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

bayraklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu