Haber

Rusya’nın ‘rehine şakası’ İsrail’i kızdırdı

Tayland’ın Phuket kentinde izinsiz konser düzenledikleri gerekçesiyle 26 Ocak’ta gözaltına alınan Bi-2 müzik grubunun üyeleri İsrail’e gönderildi. Rusya ve Beyaz Rusya’dan gelen 7 müzisyenden oluşan gruptan bir kısmının Avustralya ve İsrail çifte vatandaşı olmaları nedeniyle bu ülkelere iade edilebileceği, ancak iki müzisyenin Rusya’ya iade edilme riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Grubun vokalisti Egor Bortnik’in, Ukrayna savaşına karşı çıkması ve bunu dile getirmesi nedeniyle Mayıs 2023’te Moskova tarafından ‘yabancı ajan’ ilan edildiği biliniyor.

‘İNTİKAM ALMAK…’

Grup üyelerinin Tel Aviv’e gelişiyle İsrail basınında bir ‘şaka’ krizi çıktı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfasında şu ifadelerle bir paylaşım yapıldı: “İsrailli diplomatların, rehine olmasalar da müzisyenleri kurtardıklarını gösterme girişimlerini anlıyoruz.” Bakanlığın açıklaması İsrail basınında eleştirildi. The Times of Israel’in haberinde, “Moskova, grubun İsrail’e iade edilmesinin intikamını almak için Gazze’de tutulan rehinelerle dalga geçmeye karar verdi.” denildi. Yediot Ahronot haberi “Rusya rehinelerle dalga geçiyor” başlığıyla aktardı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu