Haber

‘Şebnem Korur Fincancı’ kararına itiraz!

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi (temyiz), İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Fincancı’ya “Silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak”Suçtan dolayı 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası kararına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, yerel mahkemenin kararında usul ve esas bakımından hukuka aykırılık bulunmadığına, delil ve süreçlerde eksiklik bulunmadığına karar vererek, delil açısından değerlendirmenin yerinde olduğuna dikkat çekti.

Davanın gerçek gibi nitelendirildiğini ve sanığa verilen 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasının hukuki bağlamda uygulandığını belirten daire, sanık avukatlarının ileri sürdüğü gerekçeleri de bulmayarak itirazı esastan reddetti. ve savcının uygun bulunması.

DAVANIN ARKA PLANI

TTB Lideri Şebnem Korur Fincancı hakkında, terör örgütü PKK ile bağlantılı bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) hedef alan sözleri nedeniyle soruşturma başlatıldı. İstanbul’daki evinde gözaltına alınan Fincancı, 27 Ekim 2022’de Ankara Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hukuki savunma kapsamındaki meşru faaliyetlerini terör örgütünün hukuka aykırı faaliyetleriyle bağdaştıran Fincancı, “Terör örgütü propagandası”Suçtan 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Fincancı’nın ikamet yerinin İstanbul olması ve soruşturmanın orada yapılması nedeniyle görevsizlik kararı vererek belgeyi İstanbul’a gönderdi.

Duruşmaya başkanlık eden İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, “Silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak”Fincancı’yı işlediği suçtan dolayı 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı ve gözaltında geçirdiği süreyi de dikkate alarak serbest bıraktı.

Mahkeme gerekçeli kararında, Fincancı’nın gerçeği yansıtmayan, nerede ve ne zaman çekildiği belli olmayan ve örgüt tarafından servis edilen görüntülerle Türk Silahlı Kuvvetleri’ni karalamayı amaçladığını belirtti. “örgütsel paropaganda”Eyleme aktif olarak katıldığı kaydedildi.

Gerekçeli kararın ardından savcı ve sanık avukatlarının itirazı üzerine belge, temyiz için İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu