Haber

Somali ve Somaliland’ın liderleri 2 yıl sonra bir araya geldi

Somali’den bağımsızlığını ilan eden Somaliland yönetiminin lideri Musa Bihi Abdi ile Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmud 2 yıl sonra arabuluculuk çalışmalarının yeniden ivme kazanmasıyla bir araya geldi.

Ulusal basında yer alan habere göre Abdi ve Mahmud, Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Gülle’nin kızının Cibuti’deki nikah töreninde bir araya gelerek aynı karede fotoğraf çektirdi.

İkilinin görüşmesi, Türkiye’nin Somali’de birlik ve bütünlüğü sağlamaya yönelik arabuluculuk çabalarının ivme kazandığı bir döneme denk geldi.

Cumhurbaşkanı Mahmud, hafta başında Somaliland lideriyle görüşmeye ve müzakereleri yeniden başlatmaya kararlı olduklarını belirtmişti.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in girişimiyle 2020 yılında Somali ve Somaliland liderleri arasında görüşmeler yapılmış ancak bir sonuç alınamamıştır.

Adı “İngiliz Somalisi” olan Somaliland, 26 Haziran 1960’ta bağımsızlığını kazanmasının ardından 1 Temmuz 1960’ta bugünkü adı “İtalyan Somalisi” olan Somali ile birleşme kararı almıştı.

1969’dan 1991’e kadar Somali’nin başında bulunan ve askeri bir darbeyle iktidara gelen Siad Barre, 1980’lerin sonunda patlak veren iç savaşın ardından muhalifleri tarafından devrildi. Muhalif grupların merkezi bir hükümet kuramaması ve birbiriyle çatışmaya başlaması üzerine Somaliland, 1991 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu