Haber

Su sümbülleri Asi Nehri’ni kaplıyor

Su sümbülleri Asi Nehri’ni kaplıyor

– Samandağ’da su sümbülü yeniden Asi Nehri’ni istila etti

HATAY – Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Asi Nehri’nde her yıl görülen istilacı su sümbülleri, nehrin bazı noktalarını kapladı.

Lübnan’dan başlayıp Suriye sınırını geçerek Türkiye’ye ulaşan ve ters akışıyla bilinen Asi Nehri’nin Samandağ ilçesindeki kısmı su sümbülleriyle kaplıydı. Suyun oksijen ve ışık almasını engellediği için balık ve diğer su canlılarının ölümüne neden olan su sümbülü, nehrin denize döküldüğü noktalarda da çevre kirliliği yaratıyor.

Biyoloji yüksek lisans öğrencisi Emre Sandık, istilacı bir tür olan su sümbüllerinin Hatay’ın önemli kaynaklarından biri olan Asi Nehri için tehdit oluşturduğunu kaydederek, “Bu bölgede özellikle endüstriyel, evsel atıklar ve kimyasal tarım gübrelerinin kullanımı dikkat çekiyor. Asi Nehri’nde fosfor, nitrit ve oksidasyon düzeyleri suyun nitrojen açısından parametrelerini değiştirir.Bu mineralleri besin kaynağı olarak kullanan su sümbüllerinin sayısı doğal olarak hızla artarak suyun yüzeyini kaplar. Böylece güneş ışığının geçişini engelleyerek sudaki oksijeni tüketerek yaşamı geri dönülemez bir şekilde etkiler.Ekosistemdeki bu sorun diğer canlıları da olumsuz etkiler.

Samandağ plajının aynı zamanda deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olduğunu hatırlatan Göğüs, “Asi Nehri’ndeki taşmalarla birlikte su sümbülleri denize akıyor ve dalgalarla birlikte sahilde birikiyor.” deniz. Sorunu bir ekosistemin bütünü olarak ele almanın daha doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu