Haber

Trump, suçlamalardan hüküm giyse bile 2024 seçimlerine devam edecek

YENİ ABD eski Başkanı Donald Trump, kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında karar verse bile 2024 başkanlık seçimleri için kampanyasını sürdüreceğini belirtti.

Trump, katıldığı bir radyo programında açıklama yaptı.

Trump, kendisine yöneltilen suçlamalar ve soruşturmalarla ilgili olarak, Adalet Bakanlığı ve FBI gibi “üçüncü dünya taktiği” dediği şeyleri kullanarak siyasi rakibinin peşine düştüğünü iddia etti.

Öte yandan Trump, kendisine yöneltilen suçlamaların beklenenin tersi bir etki yaratarak oy oranını artırdığını kaydetti.

“Halk oldukça akıllı.” Trump aleyhindeki soruşturmalarda özel uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith, açıklama yaptı.

Trump, gizli belgelerin bulunduğu Mar-a-Lago malikanesinin güvenlik görüntülerinin teslim edilip edilmeyeceğinden emin olmadığını, ancak teslim edildiğini söyledi. Bu konuda yanlış bir şey yapmadığını savunan Trump, hakkında suç duyurusunda bulunulan çalışanlarını da savundu.

Eski ABD Lideri ise 2024 başkanlık seçimleri için kendisine yöneltilen suçlamalara karar verse dahi kampanyasını bitirmeyeceğini, anayasada böyle bir şeyin olmadığını ifade etti.

Trump davasında yeni suçlamalar

Trump aleyhindeki “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarında özel yetkili bilirkişi olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith, dün gizli belgeler davasında ek suçlamalarda bulundu.

Suçlamaların arasında, Trump’ın yardımcılarına ve çalışanlarına Mar-a-Lago malikanesinden bilinmeyen evrakların güvenlik kamerası görüntülerini silmeleri talimatını verdiği, diğerlerini bunu yapmaya teşvik ettiği ve izinsiz kişilerle bir dahili ulusal güvenlik belgesi paylaştığı iddiaları vardı.

Bu kapsamda Trump’ın çalışanı Carlos de Oliveira da güvenlik kamerası görüntülerini yok etmede Trump ve yardımcısı Walt Nauta’ya yardım etmekle suçlandı.

De Oliveira’nın başka bir Mar-a-Lago çalışanına “patronunun” Trump’ın kutularının nasıl taşındığına dair güvenlik görüntülerini içeren kayıtları silmek istediğini söylediği iddia ediliyor.

Trump hakkında soruşturma

2020 seçim sonuçlarını tersine çevirmeye çalıştığı iddiasıyla Donald Trump aleyhindeki “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmasında özel yetkili bilirkişi olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith, 9 Haziran’da açıklanan 49 sayfalık iddianame, Beyaz Saray’da Trump’ı kınadı. Görevinden ayrıldığında gizli belgeleri yanında götürmekle ve bununla ilgili federal soruşturmaları engellemekle suçladı.

İddianame üzerine 13 Haziran’da Miami’de hakim karşısına çıkan ve “federal bir soruşturma kapsamında ikinci kez mahkeme huzuruna çıkan ilk eski başkan” olarak tarihe geçen Trump, kendisine yöneltilen 37 ayrı suçlamayı da reddetti. .

Trump daha önce 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “kapanma” ücreti ödediği suçlamasıyla 4 Nisan’da New York’ta hakim karşısına çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu