Haber

Yusufeli’nde düzenlenen boğa güreşlerinde ‘Karagöz’ birinci oldu

ARTVİN’in Yusufeli ilçesinde düzenlenen Sarıgöl Vadisi Muhtarları Boğa Güreşi Festivali’nde Yılmaz Köse’ye ait 800 kiloluk ‘Karagöz’ isimli boğa, tek boynuzuyla rakiplerini yenerek birinci oldu.

3’üncü Sarıgöl Vadisi Muhtarları Boğa Güreşi Şenliği, Sarıgöl Vadisi’ndeki 10 köyün muhtarları tarafından Dutluk’ta düzenlendi. ‘Orta boy’, ‘büyük orta’, ‘baş’ ve ‘baş’ kategorilerinde 34 boğanın arenaya girdiği festivale tek boynuzlu boğa ‘Karagöz’ damgasını vurdu. Güreş müsabakalarında toplam 180 bin TL para ödülü dağıtılırken; ‘Kafa’ kategorisinde yarışan 5 yaşındaki ve 800 kilo ağırlığındaki ‘Karagöz’, rakiplerini yenerek finale yükseldi. Kendi kategorisinde tek boynuzlu olmasına rağmen karşılaştığı 3 boğayı yenerek bir ilke imza atan ‘Karagöz’, finalde yine 800 kilo ağırlığındaki Seyfettin Demirci’ye ait ‘Balyoz’ isimli boğayla 7 dakika güreşti. ‘Karagöz’ finalde rakibini mağlup ederek festivalin ‘baş boğa’ unvanını aldı. Şampiyon boğanın sahibi Yılmaz Köse’ye 40 bin lira ödül verildi. Güreş müsabakasının ardından seyirciler tek boynuzlu at ‘Karagöz’ü dakikalarca alkışladı.

‘GÖZLERİMLE KARAGÖZÜME BAKTIM’

Yılmaz Köse, en büyük tutkusunun boğa yetiştirmek olduğunu belirterek, festivalde rakiplerini yenen boğasıyla gurur duyduğunu belirtti. Köse, “Geçen yıl yetiştirici olarak satın alındı ​​ve boynuzu kırıldı, ben de bir yıl boyunca ona baktım ve büyük bir özenle besledim. Tek boynuzlu at olmasına rağmen güreşi sevdiğini anlayınca güreşe başladım. Ona gerekli eğitimi vermek için günde 5 kilometre koşu ve yürüyüş yaptırdım. Beslenmesi ve güçlenmesini sağladım. “Ona her gün sistematik olarak ot, arpa, üzüm, kuru incir ve yumurta verdim. Karagöz’üme sahip çıktım ve onu güreşe hazırladım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu