Haber

AFAD Libya’ya yardım uçağı gönderdi

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Lideri OK Memiş, “Libya’ya 4 saat arayla 3 kargo uçağı gönderilmesini planladık. 168 arama kurtarma ekibimiz, 2 orta tonajlı arama kurtarma aracımız, 2 kurtarma botumuz hazır.” söz konusu.

Libya’nın Beydağ, Şehhat, Derna, Bingazi, Al Marj ve Sousse kentlerinde yaşanan şiddetli yağışlar ve Libya Hükümeti’nin uluslararası yardım daveti sonrasında meydana gelen sel ve su baskınları nedeniyle Türkiye, Libya’ya yardım uçağı gönderecek. Yardım uçakları Libya’ya gitmek üzere Ankara’daki Mürted Hava Meydan Komutanlığı’ndan hareket edecek. AFAD Lideri Ok Memiş, konu ile ilgili AFAD Genel Merkezi’nde açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın talimatı üzerine derhal harekata başladıklarını belirten Memiş, “Daniel Kasırgası sonucu Libya’da sel ve su baskını yaşandı. Bu kapsamda Libya’ya 3 kargo uçağı planladık. 4 saat arayla ilk kargo uçağımız birazdan kalkacak. Şu anda tüm ekiplerimizle birlikte havalimanındayız. Yaklaşık 168 arama kurtarma ekibi, 2 orta tonajlı arama kurtarma aracı, arama kurtarma personelimiz ve ekibimizle ilk uçağımız hazır. 2 kurtarma botu. Bunlar ilk etapta sağlayacağımız yardımlar. 2 uçakla hızla takip edeceğiz. Yeterli miktarda çadır, battaniye, gıda kolisi, hijyen kolisi, hijyen kolisi, jeneratör ve diğer malzemelerle hareket edecekler. teçhizat. Üçüncü uçakta da yeterli sayıda personelimiz Libya’da olacak” dedi.

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi nedeniyle Türkiye’nin bu konuda oldukça deneyimli ve deneyimli olduğunu belirten Memiş, “Ülkemizin herhangi bir yerinde meydana gelen bu tür büyük afetlere devlet olarak 7/24 hazırız. Kargo, Milli Savunma Bakanlığımıza bağlı.” Bu operasyonda uçaklarımız bize yardımcı oluyor. Bu operasyonu Sağlık Bakanlığımız, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Jandarma Genel Komutanlığımız, Kızılay’ımız ve diğer STK’larımızla birlikte yürüteceğiz. Ekiplerimiz yakında yola çıkacak ve dost ve kardeş Libya halkına Türk milletinin yardım elini uzatacağız. “Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

“ABD’li bilim adamı mahsur kaldığı mağaradan kurtarıldı”

Mersin’in Anamur ilçesindeki mağarada mahsur kalan Amerikalı bilim adamı Marck Dickey’nin yoğun çabalar sonucunda kurtarıldığını bildiren Memiş, “Mersin’in Anamur ilçesindeki yüksek rakımlı mağarada ABD vatandaşı bir bilim adamı vardı. Düştü. 300 metre derinlikteki mağarada hastalandı.” diye konuştu. AFAD’ın gözetiminde çok önemli bir operasyon düzenlendi. Bu kişi yeni yüzeye çıkarıldı. Durumu oldukça iyi. Helikopterle hastaneye götürüldü. Bu bilim adamına acil şifalar diliyoruz” dedi. – ANKARA

mustafakemalpasa-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu