Ekonomi

Almanya’nın İsrail’e silah ihracatı 10 ayda yaklaşık 10 kat arttı

Almanya’nın İsrail’e silah ve askeri malzeme satışı 10 ayda yaklaşık 10 kat artarak 303 milyon euroya ulaştı.

Alman Haber Ajansı DPA Almanya Ekonomive İklim Koruma Bakanlığı’nın işbirliğiyle Alman hükümeti, yılbaşından 2 Kasım’a kadar yaklaşık 303 milyon euroluk silah ve askeri malzeme satışını onayladı. Böylece Almanya’nın silah ve askeri malzeme satışlarında yaklaşık 10 kat artış kaydedildi. 2022’nin aynı dönemine kıyasla İsrail’e ekipman.

İsrail-Filistin çatışmasının başlamasından sonraki ilk birkaç haftada federal hükümet İsrail’den gelen 185 başvuruyu onayladı.

Haberde, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, İsrail-Filistin çatışmasının ardından, “Alman federal hükümeti, mevcut durum nedeniyle İsrail’e askeri teçhizat ihracatına yönelik başvuruları öncelikli olarak değerlendirip karara bağlamaktadır.” beyanı yer aldı.

Almanya’da silah ihracatına, Alman Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Federal Ekonomik İşler ve İhracat Kontrol Dairesi’nin (BAFA) katılımıyla karar veriliyor. Özellikle hassas durumlarda bu kararı Başbakan ve diğer bakanların da yer aldığı Federal Güvenlik Konseyi verebilir.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, 12 Ekim’de Hamas’ın saldırıları nedeniyle İsrail’in Almanya’dan savaş gemileri için mühimmat istediğini açıklamıştı.

dalaman-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu