Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 84,43 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 84,43 dolardan işlem görüyor.

Dün 85,50 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 84,50 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi 09:28’e göre yüzde 0,08 azalarak 84,43 dolar oldu. West Texas türü (WTI) ham petrolün varili 77.89 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi düşüşte para politikalarına ilişkin belirsizlikler ve dünya ekonomilerine ilişkin endişeler etkili olmuştur.

Richmond ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Thomas Barkin dün yaptığı açıklamada, Fed’in enflasyonla mücadele yoluna gitmesi gerektiğine değindi. Barkın, enflasyonun zirve yaptığını ancak yüksek kaldığını ve enflasyonun kontrol altına alınmasına kadar “gidilmesi gereken çok yol” olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi Joachim Nagel de bankanın yüzde 2 hedefine ulaşana kadar şahin politikalarına kararlılıkla devam etmesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu açıklamalar, faiz artırımlarının devamının küresel ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı yönünde piyasalarda endişe yarattı.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de talepte canlanma beklentisi fiyatlardaki düşüşü sınırlıyor.

Çin’de Ocak ayında Tüketici Fiyat Endeksi aylık %0,8 ve yıllık %2,1 ile beklentiler düzeyinde arttı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin ekonomisi için bu yılki büyüme tahminini yüzde 4,1’den yüzde 5’e yükseltti.

Teknik olarak Brent petrolde 84,46-84,81 dolar aralığının direnç, 84,11-83,76 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu