Haber

Büyük İddia: ‘Amasra’da Sorunlar Olduğu Tespit Edilince Sigorta Yapılmadı, Baskıyla Maden Çalıştırıldı’

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, 42 çalışanın vefatına neden olan maden faciasının yaşandığı Amasra’daki maden ocağı işletmesinde ciddi sorunlar tespit edildiği için sigorta yapılmadığını ve yasak olmasına rağmen madenin çalıştırıldığını iddia etti.

‘Bu tezler doğruysa madenciler bile bile mevte gönderilmiştir’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bütçeleri görüşmelerinde konuştu.

Akın, burada yaptığı konuşmada 42 işçinin hayatını kaybettiği Amasra’daki maden faciasına ait bir argümanda bulundu. Akın, maden ocağında önemli problemler tespit edildiği için 45 gün mühlet verilerek sigorta yapılmadığı, siyasi baskılarla faaliyetine devam etmemesi gereken maden ocağın işlediğini argüman etti.

‘Başka ülke olsa ne iktidar ne bakan kalır. İstifasını verir’

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, ‘Türkiye’yi iş cinayetlerinde de dünyanın tepesine taşıdınız. 42 madencimiz hayatını kaybetti. Bir ay geçti. Diğer ülke olsa ne iktidar ne bakan kalır. İstifasını verir’ diyen Akın şöyle devam etti:

‘Bugün çok önemli bir iddiayı gündeme getireceğim. Soma faciasından sonra tüm madenlerin özel sigorta kapsamına alınması mecburî hale getirildi. Facianın yaşandığı Amasra’da da ağustos ayının sonu eylül ayının başı üzere özel sigorta için 3 kişilik heyet madene iniyor. Tahkimatla madende önemli meseleler olduğu ve bu meselelerin 45 gün içerisinde çözülmesini talep ediyorlar. Madende sorun tespit edildiği için sigorta yapılmıyor ve mevzuata nazaran sigorta olmadan madenin çalışması yasak. Siyasi baskılarla maden çalıştırılmaya devam ediyor. Bu müddetin sonuna hakikat facia meydana geliyor.

Facianın akabinde sigorta yetkilileri çağırılıyor ve bu olay sumen altı ediliyor. Bu argümanlar doğruysa madenciler bile bile mevte gönderilmiştir. Bize gelen bilgilerde Türkiye Taş Kömürleri’nin öteki dört madende de facia yaşanabilir sorumluluk yükümlük sizin üzerinize.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Ankara nakliyat
Başa dön tuşu