Haber

Eskişehir’de Suya Büyük Zam: Makinelerin Önünde Kuyruklar Oluştu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde şebeke suyuna yüzde 70 artırım yapıldı. 28 Kasım’da geçerli olacak artırım öncesinde vatandaşlar eski tarifen su almak için kuyruklar oluşturdu.

‘Zam kaçınılmaz oldu’

Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ESKİ) Genel Müdürü Oğuzhan İtina, artan maliyetler nedeniyle tarife değişikliği talep ettiklerini söz ederek, ‘Ocak ayında işçi için ödenen 14 milyon 163 bin lira, Kasım ayına geldiğimizde 22 milyon 2 bin liraya yükselmiş ve artış yüzde 54 olarak gerçekleşmiştir. Masraflarımızın kıymetli bir kalemini oluşturan ve 2022 yılı içerisinde büyük artış gösteren elektrik maliyetlerimiz incelendiğinde ise 2021 yılının Ocak-Kasım ayına nazaran 2022 yılının Ocak-Kasım ayı ortasında yüzde 183’lük bir fark mevcuttur. Tekrar giderlerimizde değerli bir kaleme sahip olan akaryakıt konusunda da yıl içinde büyük artışlar yaşanmış ve maliyetler büyük ölçüde artmıştır. 2021 yılının Ocak-Kasım ayına nazaran 2022 yılının Ocak-Kasım ayı ortasında tam yüzde 248’lik bir artış mevcuttur. 1 Ocak 2023 yıl itibariyle elektrik ve doğalgaza gelecek artırımlar başta olmak üzere işçi maliyetlerindeki artışları da göz önüne alarak, ESKİ Genel Müdürlüğümüzce fiyat tarife değişikliği talep edilmiştir. Ekonomik krizin her geçen gün kendini biraz daha hissettirdiği ülkemizde doğalgaz, elektrik, akaryakıt üzere üretimi etkileyen temel masraflardaki büyük artışlar bu fiyat değişikliğini kaçınılmaz hale getirmiştir” dedi.

Makinelerin önünde kuyruk

Olağan genel heyetteki görüşmelerin akabinde artırım teklifi oy çokluğu ile kabul edildi. 28 Kasım’dan itibaren geçerli olacak artırıma nazaran şebeke suyunun metreküpü 7,93 liradan 13,50’ye yükseltildi. Eski tarifeden su satın almak isteyenler ise iki gündür kentin farklı noktalarındaki su yükleme makineleri önünde vakit zaman uzun kuyruk oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu