İş

İşgücü piyasasında ‘centilmence’ anlaşmaların savunmaları başlıyor

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, Rekabet Kurumu’nda düzenlenen toplantıda, işgücü piyasası için centilmenlik anlaşması yapılarak, Koruma Kanunu’nun 4’üncü maddesinin geçerli olup olmadığı konusunda bazı teşebbüsler tarafından soruşturma başlatıldığını hatırlattı. 4054 Sayılı Müsabaka Kuralı ihlal edilmiştir.

Küle, Vodafone Telekomünikasyon AŞ ve Türk Telekomünikasyon AŞ’nin savunmalarının ticari sır içeren bölümlerinin gizli oturumda dinleneceğini belirterek sözü savunma kuruluna bıraktı.

Soruşturma Komisyonu Temsilcisi, Rekabet Kurulu’nun işgücü piyasasına ilişkin centilmenlik anlaşması yaparak 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edildiği teziyle ilgili soruşturma başlattığını hatırlattı.

İdari para cezası görüşü açıklandı

Soruşturma kapsamında temsilci, e-ticaret hizmetlerinden bilişim danışmanlığına, ticaret ve pazarlamadan gıda sanayine, telekomünikasyondan yazılım sistemlerine kadar faaliyet gösteren 16 şirketin ilgili kanunun 4. sorusu 5. unsur kapsamında bireysel muafiyetten yararlanamaz. gerektiği kanaatini getirdi.

Temsilci, eğitim ve danışmanlıktan restoran işletmeciliğine, medya internet hizmetlerinden televizyon yayıncılığına, oyun yazılım ve pazarlamadan teknoloji hizmetlerine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 21 işletmenin ihlal tespit edemediği için idari para cezası uygulamasına gerek olmadığını belirtti. kanunun 4. unsuru.

Soruşturma komisyonu temsilcisinin ardından haklarında soruşturma başlatılan teşebbüslerin temsilcileri de iddiaları reddederek kendi sözlü savunmalarını yaptılar.

Tarafların sözlü savunmasına yarın devam edilecek.

Centilmenlik anlaşmaları nelerdir?

Dosyanın konusu “işçi özendirme sözleşmeleri” yani “centilmenlik sözleşmeleri”dir.

İşgücü piyasalarında emek için rekabet eden patron konumundaki işletmelerin ortasında doğrudan veya dolaylı olarak yapılan bu sözleşmeler, çalışanların şirketler arası geçişini engelleyebilmekte, onları daha yüksek fiyat ve daha iyi koşullar sunan iş olanaklarından mahrum bırakabilmektedir.

Böylece, emek faktörünün işletmeler arasındaki hareketliliğinin azalması veya emeğe karşılık gelen fiyatların gerçek değerinin yapay olarak bulunamaması nedeniyle işgücü piyasasındaki rekabetçi yapı zarar görebilmektedir.

Rekabet Kurumu da işletmelerin ortasında emek faktörünün sağlıklı bir şekilde geçişini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu