Haber

NATO Türkiye’ye barınma tesisleri gönderiyor

NATO üyesi ülkeler, Türkiye’deki depremlerden etkilenenlerin barınma ihtiyaçları için Türkiye’ye “tam teşekküllü yarı kalıcı” sığınaklar gönderme kararı aldı.

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, NATO üyesi ülkelerin 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremler nedeniyle yerinden edilenlerin barınmasına yardımcı olmak için Türkiye’ye “tam donanımlı yarı kalıcı” barınma tesisleri göndermeyi kabul ettikleri bildirildi. Süreci NATO’nun Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı Orgeneral Christopher G. Cavoli’nin yöneteceği belirtildi.

İtalya’nın Taranto kentindeki NATO Üs Ajansı Güney Harekat Merkezi’nde tutulan barınma tesislerinin normalde NATO tarafından tatbikat ve operasyonlar için bir karargah kompleksi olarak kullanıldığı belirtildi. Tesislerin ısıtma, jeneratör ve tıbbi tedavi alanları da dahil olmak üzere farklı tesislerle donatılabileceği belirtildi. NATO askeri yetkililerinin şu anda nakliye ve zaman seçeneklerini değerlendirdiği kaydedildi.

Sığınak tesisleri gönderme kararını memnuniyetle karşılayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “NATO müttefikimiz Türkiye ile güçlü bir dayanışma içindedir ve bu tesislerin konuşlandırılması hayatların kurtarılmasına yardımcı olacaktır. NATO müttefikleri ve ortakları, yardım çabalarına önemli destek vermektedir. ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Her şeyi yapmaya devam edeceğiz” dedi. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu