Haber

Netanyahu protesto endişeleri nedeniyle konferansa katılmayacak

İsrail basını, Kuzey Amerika Yahudi Federasyonu’nun (JFNA) Tel Aviv’de düzenlediği konferansa Başbakan Binyamin Netanyahu’nun “protesto” amacıyla katılmayacağını bildirdi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, göstericilerin protestolarından korkan Netanyahu, İsrail’in Bağımsızlık Günü nedeniyle 23-26 Nisan tarihlerinde düzenlenen konferansa katılmaktan vazgeçti.

Gazete, muhalefetin karşı çıktığı hükümetin tartışmalı “yargı reformu”nun, konferans sırasında Netanyahu’ya karşı gösteri düzenlemeyi ve konuşmasını engellemeyi planladığını bildirdi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada Netanyahu’nun JFNA tarafından düzenlenen konferansa “programın yoğunluğundan” dolayı katılmayacağı belirtildi.

JFNA, ABD ve Kanada’daki 146 Yahudi sivil toplum kuruluşunun yanı sıra 300 bağımsız Yahudi cemaatini içeren bir şemsiye kuruluş olarak faaliyet göstermektedir.

İsrail Genelkurmay Başkanı Anma Günü’nde tartışmalardan uzak durma uyarısında bulundu

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail ordusunun savaşlarda şehit olan askerleri anmak için düzenlediği Anma Günü etkinliğine katılacak siyasileri uyardı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada Halevi, “Anma Günü kişisel ve ulusal kimlik arasında derin bir bağ kuruyor. Bu yıl Anma Günü bizi gerilimlerin gölgesinde birleşmeye zorluyor. Anma Günü etkinliği) bir tartışma ortamına dönüştürüldü.” sözlerini kullandı.

İsrail’in yürüttüğü savaşlarda hayatını kaybeden askerleri anmak için düzenlenen Anma Günü, bu yıl İbrani takvimine göre 25 Nisan’a denk geliyor; İsrail’in kuruluş faaliyetlerinin düzenlendiği Bağımsızlık Günü, 26 Nisan’a denk geliyor.

Ertelenen yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta duyurduğu “yargı reformu”, Yargıtay’ın yetkilerini sona erdiren ve yargı atamalarında hükümete söz hakkı tanıyan düzenlemeler içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, 27 Mart’ta ülke genelinde kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamıştı.

Erteleme kararına rağmen geri adım atmayan Netanyahu hükümeti, tartışmalı düzenlemeyi Mayıs ayı başında yeniden Meclis’e getireceğini açıklamıştı.

buldan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu